Krijesa që befason botën! Vetëm 50 centimetra, kjo është lopa më e veçantë në botë (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në një fermë në Bangladesh, në Azinë Jugore, u shfaq një nga kafshët më të veçanta në kohët e fundit.

Vetëm 50 centimetra, ‘lopa xhuxhe’ e famshme është edhe më i vogël se disa qen. ‘Rani’ i vogël është 23 muajshe dhe peshon 25.8 kilogramë .

Sipas mediave ndërkombëtare, brenda pak ditësh ajo mund të njihet nga ‘Guinness’ si lopa më e vogël në botë.Speciet që aktualisht mbajnë atë rekord janë rreth 60 centimetra, 10 më shumë se ‘Rani’.

I trishtë është fakti se disa mjekë kanë theksuar se këto çrregullime fizike mund të sjellin ndërlikime serioze shëndetësore për lopën me kalimin e kohës.

Megjithatë, ajo ka pushtuar faqet e para të mediave në Bangladesh dhe si dhe është shndërruarr në një atraksion për turistë të ndryshëm.


Të fundit

Krijesa që befason botën! Vetëm 50 centimetra, kjo është lopa më e veçantë në botë (Video)

Në një fermë në Bangladesh, në Azinë Jugore, u shfaq një nga kafshët më të veçanta në kohët e...

Përfundon takimi me Vuçiç në Bruksel, Kurti: Vuçiç refuzoi propozimin për marrëveshje

Në deklaratën e tij të parë pas takimit me presidentin serb Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se atij iu refuzua propozimi për një...

Rusia teston me sukses lëshimin e raketës hipersonike, 9 herë më të shpejtë sesa shpejtësia e zërit (Video)

Rusia ka provuar me sukses lëshimin e një rakete hipersonike "Tsirkon". Sipas Ministrisë Ruse të Mbrojtjes, raketa u lëshua nga anija luftarake Admiral Gorshov nga...

I arrestuar për shpërdorim detyre, zbulohet kush do ta gjykojë ish-kreun e Bashkisë së Lushnjes

Hidhet shorti në Apel për çështjen e ish-kreut të bashkisë Lushnje, Fatos Tushe. Kryesuese e trupës gjykuese për çështjen e Tushës, Nertina Kosova. Ndërkohë...

Mesazhi i ambasadores Yuri Kim: Le të zgjedhim të ardhmen mbi të kaluarën

'Të zgjedhim të ardhmen, mbi të kaluarën’ kështu shkruan ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim, në një shënim në mediat sociale, duke ju referuar...

Lajme të tjera

Web TV