Mediat italiane: Kina gati të pranojë se koronavirusi doli aksidentalisht nga laboratori i Wuhanit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Media italiane Tgcom shkruan se shumë shpejt pritet të arrihet një akord mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me origjinën e koronavirusit, i cili prej më shumë se 16 muajsh ka pushtuar botën dhe ka shkaktuar miliona viktima.

Sipas Tgcom, Kina është gati të pranojë se virusi SARS-CoV-2 doli aksidentalisht nga laboratori i Wuhanit, ku po studiohej, ndërsa SHBA, nga ana e saj pritet të pranojë pohimin e Kinës, sipas të cilit Pekini mësoi rreth rrjedhjes së virusit vetëm së fundmi dhe pas një viti hetimesh shkencëtarët dhe studiuesit që kanë mbajtur të fshehur të vërtetën do të të ndiqet penalisht.

Tgcom shkruan se ka mësuar se marrëveshja delikate mes dy vendeve është shumë pranë dhe se SHBA janë gati të ndihmojnë Pekinin të zhvillojnë një hetim rreth përfshirjes së disa shkencëtarëve dhe studiuesve amerikanë në studimin e virusit në laboratorin e Wuhan.

“Strategjia e daljes nga pandemia e botës, sipas burimeve tona të inteligjencës, është arritur nga Uashingtoni dhe Pekini në dritën e rezultateve të hetimit të ri mbi origjinën e koronavirusit që presidenti amerikan Joe Biden urdhëroi në shërbimet sekrete amerikane në fundi i majit, duke mos dhënë më shumë 90 ditë për prezantimin e raportit”, shkruan TgCom.


Të fundit

Mediat italiane: Kina gati të pranojë se koronavirusi doli aksidentalisht nga laboratori i Wuhanit

Media italiane Tgcom shkruan se shumë shpejt pritet të arrihet një akord mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të...

Lajmi i fundit/ Rama: Mbërrijnë në Rinas 32,760 vaksina Pfizer, vijojmë pa u ndalur vaksinimin e hapur +18

Kryeministri Edi Rama jep lajmin se sapo kanë mbërritur në vendin tonë 32760 doza të vaksinës Pfizer. "Vijojmë çdo ditë pa u ndalur me vaksinimin...

Tragjike/ Humb jetën e reja shqiptare nga përmbytjet në Gjermani (Emri)

Thellohet bilanci i viktimave nga përmbytjet e frikshme në Gjermani dhe vende të tjera të Europës perëndimore. Mes viktimave të shumta dhe pas çiftit nga...

“Hajdeni shpejt, më shpëtoni…”/ Si u lut presidenti për ndihmë në telefon për 10 minuta, para se të vritej

Presidenti i Haitit Jovenel Moïse iu lut i dëshpëruar për ndihmë për 10 minuta një komisari dhe një oficeri policie që të mobilizonin forcat...

I riu i papunë hiqej si femër në Facebook, “Klareta” i zhvat 9 milionë lekë emigrantit në Itali

Me emrin ” Klareta Shaba ” dhe me foton e kësaj vajze në facebok, 29 vjeçari Eri Mulleti akuzohet se mashtroi një emigrant shqiptar...

Lajme të tjera

Web TV