Ruçi uron festën e Kurban Bajramit dhe këshillon: Klasa politike të punojë për një Shqipëri më të mirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka uruar sot besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit.

Ruçi shkuan se kjo është dita e rritjes shpirtërore, faljes dhe bashkimit dhe ka kërkuar reflektimin e klasës politike që  të punojnë më shumë për një Shqipëri më të mirë.

Ai i ka shprehur mirënjohjen e thellë komunitetit mysliman për mbështetjen që u dha qytetarëve dhe besimatëve për t’i mbijetuar pandemisë.

Urimi i  i plotë:

Me rastin e Kurban Bajramit, kësaj dite të bekuar, u uroj të gjithë besmitarëve myslimanë shëndet dhe lumturi në vatrat familjare.

Dita e Kurban Bajramit është dita e rritjes shpirtërore, faljes dhe bashkimit. Është një ditë meditimi. Reflektimet e çdo besimtari le të bashkohen e të shkrihen në reflektimet e shoqërisë, dhe të klasës politike, dhe t’i shtyjnë të gjithë të punojnë më shumë për një Shqipëri më të mirë.

Shqipëria u është mirënjohëse komunitetit mysliman dhe të gjithë besimtarëve sepse myslimanët shqiptarë janë ndër komunitetet më progresive të 1.5 miliardë besimtarëve myslimanë të planetit.

Myslimanët shqiptarë janë një komunitet fetar, human, tolerant dhe progresiv, të dedikuar për bashkëjetesën, paqen dhe drejtësinë sociale, të angazhuar në luftën ndaj varfërisë, pabarazisë dhe vështirësive të jetës.

Traditat myslimane janë një vlerë e shtuar e kulturës, qytetërimit dhe humanizmit të shqiptarëve.

Besmitarët myslimanë kanë ndarë me të gjithë besimtarët dhe qytetarët shqiptarë sakrificat, përgjegjësitë dhe kontributet për avancimin e Shqipërisë, rritjen e mirëqenies, lartësimin e vlerave të shqiptarëve, për paqen, drejtësinë, barazinë dhe dinjitetin e të gjithë qytetarëve.

Mirënjohje të thellë për mbështetjen që komuniteti dhe besimtarët myslimanë u dhanë besimtarëve dhe të gjithë qytetetarëve për t’i mbijetuar pandemisë.

Sot është dita të gëzojmë të gjithë dhe gëzime paçi ngahera në familjet tuaja.


Të fundit

Përmbytjet masive në Gjermani, ambasada gjermane falenderon qytetarët shqiptarë për mesazhet e solidaritetit

Ambasada gjermane në Shqipëri me anë të një postimi në rrjetet sociale ka falenderuar qyettarët shqipatrë për mesazhet e...

Ruçi uron festën e Kurban Bajramit dhe këshillon: Klasa politike të punojë për një Shqipëri më të mirë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka uruar sot besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit. Ruçi shkuan se kjo është dita e rritjes shpirtërore, faljes...

Rama e Soreca vizitë në fidanishten në Roskovec: Pronari la emigrimin dhe përfitoi mbështetje

Kryeministri Eid Rama, pasditen e sotme ka vizituar një fidanishte në Roskovec, ku së bashku me të i pranishëm ka qenë edhe ambasadori i...

“Ramën e mbysin gratë”/ Bledi Mane zbulon ndryshimet në qeverinë e re: Spiropali kryetare kuvendi, largohen Çuçi e Gjonaj

Gazetari i njohur investigativ Bledi Mane ka publikuar në rrjetin e tij social Facebook ndryshimet që pritet të ndodhin në kabinetin qeveritar “Rama 3”. Sipas...

Aksioni i policisë rrugore/ Arrestohen 10 shoferë dhe pezullohen 41 patenta

Gjatë 24 orëve të fundit 10 drejtues mjetesh kanë rënë në pranga, 6 prej të cilëve për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe...

Lajme të tjera

Web TV