Takimi me Vuçiç në Bruksel, Kurti akuzon Serbinë: Keni kryer tre gjenocide ndaj shqiptarëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në takimin që po zhvillohet në Bruksel, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka akuzuar Presidentin serb Aleksandër Vuçiç për kryerjen e tre gjenocideve ndaj shqiptarëve.

Mediat në Kosovë shkruajnë, se Kurti i ka rikujtuar Vuçiçit se gjenocidi i parë ka ndodhur në vitin 1878 dhe i fundit në 1999.

Ky është takimi i dytë mes Kurtit dhe Vuçiçit. Takimi i parë mes tyre u zhvillua më 15 qershor, kur procesi i dialogut, i cili u ndërpre në shtator të vitit 2020, rifilloi.

Takimi i parë tregoi se palët kishin dallime të mëdha, megjithatë të dy krerët e dy shteteve u pajtuan që t’i vazhdojnë takimet.

Siç njoftoi zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, bisedimet mes Kurtit dhe Vuçiqit do të përqendrohen në përparimin e arritur si dhe në hapat e mëtejmë në procesin e dialogut.


Të fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon të dhënat e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, që të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për...

Takimi me Vuçiç në Bruksel, Kurti akuzon Serbinë: Keni kryer tre gjenocide ndaj shqiptarëve

Në takimin që po zhvillohet në Bruksel, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka akuzuar Presidentin serb Aleksandër Vuçiç për kryerjen e tre gjenocideve ndaj...

Apeli i GJKKO refuzon kërkesën e prokurorisë dhe lë në burg Edmond Karriqin

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në burg prokurorin e Kukësit Edmond Karriqin dhe sekserin Isuf Gegën. Prokurori Karriqi kërkoi zëvendësimin e masës...

Atletët shqiptarë kërkojnë suksesin në Olimpiadë, ja disiplinat ku do garojnë

Tokyo 2020 do të jetë edicioni i 32-të i Lojërave Olimpike Verore dhe pjesëmarrja e 9-të për Shqipërinë në një event të tillë. Për...

Katastrofa e përmbytjeve/ Numërohen mbi 190 viktima në Europën Perëndimore

Janë konfirmuar mbi 190 viktima në Europën Perëndimore, ndërsa forcat e kërkim-shpëtimit vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar. 163 viktima janë regjistruar në Gjermani dhe...

Lajme të tjera

Web TV