Pas përmbytjeve në Europën Perëndimore, shtuhia e frikshme shkatërron Kinën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas Europës Perëndimore, moti i keq është zhvendosur në Lindje, në Kinë duke shkaktuar përmbytje masive.Rrugët dhe stacionet e metrove janë zhytur në të gjithë provincën Henan të Kinës, çka ka çuar në mbylljen e qytetit.

Tempulli Shaolin, i njohur për mësimin e arteve marciale të murgjve budistë, gjithashtu u dëmtua rëndë nga përmbytjet. Ndërsa më shumë se 10 mijë banorë të provincës Henan janë zhvendosur në strehimore. Ende nuk dihet se sa njerëz janë të bllokuar në stacionet e trenave, por rreth 300 njerëz janë shpëtuar deri më tani.

Kina përjeton përmbytje të rregullta gjatë muajve të verës, por rritja e qyteteve dhe shndërrimi i tokës bujqësore në periferi rrit kostot pas ngjarjeve të tilla. Edhe gjatë 24 orëve të ardhshme pritet të ketë reshje intensive.


Të fundit

Pas përmbytjeve në Europën Perëndimore, shtuhia e frikshme shkatërron Kinën

Pas Europës Perëndimore, moti i keq është zhvendosur në Lindje, në Kinë duke shkaktuar përmbytje masive.Rrugët dhe stacionet e...

Rama në Austri: Po nxisim lidhjen mes Bujqësorit në Tiranë dhe universitetit austriak

I shoqëruar nga ministrja e Bujqësisë Milva Ekonomi kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me homologen e saj në Austri Elisabeth Koestinger. Rama shprehet...

Erion Braçe thirrje qytetarëve: Mos e neglizhoni vaksinë! Virusi po qarkullon mes të pavaksinuarve

Zv.kryeministri Erion Braçe u ka bërë apel qytetarëve që të mos e negleizhojnë procesin e vaksinimit, pasi virusi po qarkullon mes të pavaksinuarve. Ai ka...

AKU asgjësohen 147 mijë ton ushqime të skaduara, 21% e bizneseve të kontrolluara u gjetën në shkelje

Ushqime të skaduara, të pashoqëruara me analizë bakteroligjike të ujit, apo që tregtohen në kushte jo higjienike, gjenden gati në çdo dyqan apo market. Vetëm...

Thriller në Angli/ 27-vjeçari shqiptar braktis BMW-në dhe ia mbath nëpër ara, policia e arreston me helikopter

Një 27-vjeçar shqiptar i quajtur Esmerald Xhafa, ka rënë në prangat e policisë për shkak se në makinë iu gjetën dy kuti kartoni me...

Lajme të tjera

Web TV