Qëndroi në burg për 20 vjet, ADN “shfajson” 59-vjeçarin për vrasjen e çiftit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas dy dekadash në burg, më në fund një gjykatës në SHBA  ka hedhur poshtë akuzat për Dennis Perry, i cili vuajti padrejtësisht dënimin për vrasjen e një çifti në vitin 1985.


Sipas mediave të huaja gjyqtari i Gjykatës Supreme të Qarkut Glynn Stephen Scarlett miratoi një mocion nga prokurorët për të hedhur poshtë çështjen kundër Dennis Perry, pasi nga ADN-ja e marrë nga skena e krimit, doli që një i dyshuar tjetër ishte i përfshirë në ngjarje.

Avokati i Rrethit Gjyqësor Brunswick, Keith Higgins, tha se nuk do e ndiqte më çështjen, pasi doli që dikush tjetër i ka vrarë çiftin Harold dhe Thelma Swain.

“Ka raste kur kërkimi i drejtësisë do të thotë të ndjekësh një person të gabuar, ka thënë avokati.

Ndërsa Perry pas vendimit të gjykatës për të shfuqizuar vendimin, u shpreh se është i lehtësuar që më në fund e vërteta ka dalë në dritë.

Swains u vranë brenda Kishës Baptiste Rising Daughters në Georgia, në 1985. Perry u dënua në vitin 2003 kryesisht në dëshminë e nënës së ish-të dashurës së tij, e cila tha se Perry i kishte thënë asaj se kishte në plan të vriste Harold Swain.

Të fundit

Qëndroi në burg për 20 vjet, ADN “shfajson” 59-vjeçarin për vrasjen e çiftit

Pas dy dekadash në burg, më në fund një gjykatës në SHBA  ka hedhur poshtë akuzat për Dennis Perry,...

Ylli i Hollivudit, Pierce Brosnan: E çmoj shumë familjen time

Pierce Brosnan ka reflektuar në luftën e tij për të mos pasur një figurë babai në jetën e tij, duke thënë se kjo e...

Adoleshentët drejtonin makinën pa leje dhe me kallashnikov, policia iu vendos pranga

Dy të rinj kanë përfunduar në prangat e policisë Durrës pasi janë kapur me kallashnikov, pushkë dhe municion luftarak në makinë  të cilën e...

Ish-këshilltari akuza të rënda ndaj Johnson: Nuk vendoste masa sepse thoshte se po vdesin vetëm pleqtë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka nguruar të shtrëngojë masat kufizuese kundër COVID-19, pasi personat të cilët po humbisnin jetën si pasojë e virusit ishin...

Roberto Mancini flet me lot në sy për Kupën Europiane : Italia do të mbetet në histori

Pas më shumë se një javë nga triumfi në Wembley, Roberto Mancini rikthehet të flasë për emocionet e forta që i dhurojë titulli i...

Lajme të tjera

Web TV