U hodh gabimisht në short, ja kush do shqyrtojë dosjen e  ish-ministrit Tahiri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ilir Panda relator e Sokol Sadushi dhe Ervin Pupe do të shqyrtojnë dosjen gjyqësore ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri e ish-kreut të policisë së Vlorës Jaeld Çela.

Kjo dosje ishte hedhur gabimisht në short së bashku me 42 çështje të tjera pasi në bazë të ndryshimeve të reja ligjore, e njëjta trupë gjykuese që ka vendosur në dhomë këshillimi kalimin e dosjes për gjykim në Gjykatën e Lartë duhet të vazhdojë edhe procesin gjyqësor.

Shorti kishte përcaktuar Sandër Simonin si kryesues të seancës. Por sipas një vendimi të gjykatës të datës 6 qershor është rregulluar gabimi si për dosjen Tahiri ashtu dhe për të tjerat.

NJOFTIMI I GJYKATËS SË LARTË MË 10 QERSHOR
Pas emërimit të 4 gjyqtarëve të rinj në Kolegjin Penal të Gjykatës së Lartë, bazuar në urdhrin e Kancelarit të kësaj Gjykate, të gjitha çështjet penale ende të pashqyrtuara (mbi 5200 çështje ), që kanë patur si relator gjyqtarin e Kolegjit Penal të emëruar në mars të vitit 2020, janë rishortuar me qëllim shpërndarjen e tyre, në mënyrë të barabartë ndërmjet të gjithë gjyqtarëve të këtij Kolegji.

Për shkak të veçorive të natyrës teknike që paraqet përdorimi i sistemit elektronik të menaxhimit të çështjeve, në procesin e rishortimit rezulton të jenë përfshirë gabimisht 43 çështje penale, për të cilat trupi gjykuesi mëparshëm, në dhomë këshillimi, ka vendosur kalimin në seancë gjyqësore ose mospranimin e rekursit, vendime të cilat nuk ishin pasqyruar ende në sistem.

Me qëllim garantimin e parimit të gjykatës së caktuar me ligj, për të gjitha palët pjesëmarrëse në gjykim në Gjykatën e Lartë dhe në respekt të qëndrimit të mbajtur nga mbledhja e përgjithshme e gjyqtarëve, si edhe praktika e kësaj gjykate, për të vijuar shqyrtimin e çështjes në seancë gjyqësore nga i njëjti trup gjykues që e ka shqyrtuar paraprakisht në dhomë këshillimi, është urdhëruar nga Kancelari i Gjykatës së Lartë anulimi pjesërisht i shortit për çështjet penale të sipërcituara. Gjithashtu, janë pasqyruar menjëherë në sistemin elektronik të menaxhimit të çështjeve vendimet që janë marrë në dhomë këshillimi për çështjet penale, si edhe relatori i çështjes konkrete.

Lexo edhe :  Xiaomi lë prapa Apple për herë të parë në shitjet globale

 


Të fundit

U hodh gabimisht në short, ja kush do shqyrtojë dosjen e  ish-ministrit Tahiri

Ilir Panda relator e Sokol Sadushi dhe Ervin Pupe do të shqyrtojnë dosjen gjyqësore ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

“Dehen” buajt, zbulohet një prodhim i paligjshëm alkooli

Ngjarje befasuese në Indi: tre fermerë në shtetin perëndimor të Gujaratu  u arrestuan për prodhimin e alkoolit të paligjshëm pasi buajt e tyre u...

Kondrabandë mallrash në Tiranë, arrestohet 40-vjeçari

Një 40-vjeçar ka rënë në prangat e Policisë ditën e sotme në Tiranë, pasi u kap duke transportuar mallra kontrabandë.   Me një njoftim për mediat,...

Vajza e të mbijetuarës së Holokaustit polak: Nëna u fsheh për vite me radhë që t’i shpëtonte kampit fatkeq

Vajza e një të mbijetuare të Holokaustit që u fsheh për tre muaj në një bodrum qymyri, varreza dhe tualet, ka zbuluar se si...

Qëndroi në burg për 20 vjet, ADN “shfajson” 59-vjeçarin për vrasjen e çiftit

Pas dy dekadash në burg, më në fund një gjykatës në SHBA  ka hedhur poshtë akuzat për Dennis Perry, i cili vuajti padrejtësisht dënimin...

Lajme të tjera

Web TV