Covid-19/ Rritja e rasteve të infeksionit izolon mbi 13 milionë australianë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Më shumë se 13 milionë australianë – rreth gjysma e popullsisë – janë në izolim, pas rritjes së kufizimeve, si pasojë e përhapjes së variantit Delta të koronavirusit.

 

Australia Jugore, territor me 1.7 milion banorë, i është bashkuar Viktorias dhe disa pjesëve të Uellsit të Ri Jugor, duke fuqizuar masën e izolimit të martën.

Banorët e kësaj zone do të qëndrojnë për shtatë ditë nëpër shtëpi, pas identifikimit të pesë infektimeve. Zemërimi është duke u rritur në këtë vend rreth strategjisë së izolimit, pasi dy qytetet më të mëdha, Sidnej dhe Melbërn po përballen me paqartësi rreth asaj se kur do të hapen.

Deri së fundmi, Australia është lavdëruar për strategjinë e mbylljes së kufijve, programeve të karantinës dhe izolimeve të shpejta. Prej fillimit të pandemisë, ky vend ka regjistruar më pak se 1,000 viktima me koronavirus.

 

Mirëpo shpërthimet e reja me variantin Delta, kanë krijuar sfida të reja, si dhe kanë vënë në pah shkallën e ulët të vaksinimit në këtë vend.

 


Të fundit

Covid-19/ Rritja e rasteve të infeksionit izolon mbi 13 milionë australianë

Më shumë se 13 milionë australianë – rreth gjysma e popullsisë – janë në izolim, pas rritjes së kufizimeve,...

Revolucioni teknologjik 4.0 dhe e ardhmja e punësimit

Nga Valter HOXHA Cfarë po ndodh sot me inovacionet teknollogjike dhe revolucionin industrial 4.0? A po rrezikohen profesionet tradicionale si doktor, jurist, kontabël etj., nga...

Përmbytje katastrofike në Kinë/ 12 njerëz humbin jetën, mijëra të tjerë evakuohen nga banesat (Video)

Përmbytjet e mëdha në Kinën qendrore kanë shkaktuar deri më tani 12 viktima. BBC raporton se mijëra banorë janë detyruar të evakuohen nga banesat...

Konferenca e Potsdamit, si e futi në “kthetra” Gjermaninë

Më në fund Gjermania ndodhej në fijen e perit, dhe udhëheqësit e mëdhenj të ShBA-së, Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Sovjetik vendosën të takoheshin...

Festohet Kurban Bajrami, politika uron nga “Facebook”

Dje shqiptarët musliman kanë kremtuar festën e Kurban Bajramit. Gjatë faljes së Kurban Bajramit, klerikët muslimane bënë apel për me shume paqe, dashuri mes...

Lajme të tjera

Web TV