Këto janë 10 racat më inteligjente të qenve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot është Dita Botërore e Qenit. Dashuria për qentë është diçka që vetëm ata që kanë kafshë shtëpiake mund të dinë. Ato vijnë në të gjitha madhësitë dhe karaktere të ndryshme. Dhe kësaj i shtohet, sigurisht, një numër i madh i racave në të gjithë botën.

Sipas studimeve dhe hulumtimeve globale, aktualisht ka të paktën 350 raca të emërtuara në të gjithë planetin Tokë. Por gjithmonë ekziston një pyetje që qëndron pezull: cilat janë racat më të zgjuara të qenve? Specialistët thonë se nuk është e lehtë të matësh aftësitë e këtyre kafshëve shtëpiake.

U përcaktua se qentë më inteligjentë mund të mësojnë fjalë të reja pasi i kanë dëgjuar ato vetëm katër herë. Ky është përfundimi i arritur nga Departamenti i Etologjisë i Universitetit Eötvös Loránd (Budapest). Sidoqoftë, provat paraprake duket se tregojnë se shumica e qenve nuk mësojnë fjalë (d.m.th. emra të sendeve) nëse nuk janë të trajnuar shumë mirë.


Ata punuan me mbi 40 qen intensivisht për tre muaj. Qëllimi ishte t’u mësonin atyre emrin e të paktën dy lodrave për qen, e cila është minimalja e nevojshme për të qenë në gjendje të vlerësojnë nëse qentë mund të dallojnë elementet sipas emrave të tyre. Qentë morën pjesë me pronarët e tyre.

Studimi zbuloi se kafshët ishin me të vërtetë në gjendje të njihnin dhe të bënin dallimin midis objekteve të ndryshme dhe, njëri nga ata vazhdoi të dallonte deri në 37 kukulla të ndryshme. Për sa i përket moshës, analiza zbuloi se shtatë nga qentë më të vjetër ishin në gjendje të bënin dallimin midis 11 dhe 37 emrave të lodrave. Nga këta shtatë, gjashtë kishin pasur kontakt me lodrat.

Lexo edhe :  Ka shumë mbeturina (gjithashtu) në Hapësirë: çfarë rrezikojmë?


Sipas Adam Miklósi, një etolog dhe bashkëautor i studimit, ky studim është i ngjashëm me mënyrën në të cilën fëmijët marrin fjalorin rreth moshës dy ose tre vjeç.

Renditja e racave më inteligjente të qenve është si më poshtë:


Collie kufiri

Collie Border doli në kufirin midis Skocisë dhe Anglisë si një qen deleje. Kjo është raca më inteligjente e qenve nga të gjithë.


Qen qimedredhur

I vogël dhe lehtësisht i adaptueshëm për hapësira të vogla, qimedredhur është një nga të preferuarat e fëmijëve.


Pastor Gjerman

I njohur gjithashtu si Qeni i Policisë, Pastori Gjerman është një kujdestar i shkëlqyeshëm dhe qëndron vigjilent për periudha të gjata kohore.


Retriever i artë

Ishte një racë e qenve që u zhvillua rreth vitit 1850 në Mbretërinë e Bashkuar, më saktësisht në Skoci.


Doberman pinscher

Doberman pinscher është një qen mbrojtjeje, kërkimi dhe shpëtimi.

Sheepdog Shetland (Sheltie)

Shelti vjen nga Ishujt e ftohtë Shetland dhe u edukua qëllimisht të ishte i madhësisë mesatare.


Labradori

Llojet e ndryshme të marrësit Labrador janë me origjinë nga Newfoundland, në Kanadanë e sotme. Ata janë të shoqërueshëm dhe idealë për të shoqëruar dhe luajtur me fëmijë.


Papillon

Papillon është miqësor dhe elegant. Mund të peshojë deri në 4,5 kilogramë.


Rottweiler

Përveçse inteligjente, Rottweilers gjithashtu shfaqen në listën e “qenve potencialisht të rrezikshëm”.


Qeni i bagëtive Australiane

Lehtë për tu përshtatur me çdo shtëpi dhe klimë.


Të fundit

Luajti vetëm 15 minuta përballë Milanit, ja nota e Armando Brojës sipas ‘Transfermarkt’

155 minuta ka luajtur me Chelsea-n këtë sezon Armando Broja. Për të, 5 prezenca në kampionat për një total...

“Buka nuk ka shije si dikur”/ Mjekja që punon në bujqësi: I korr vetë arat e misrit

Bujqësia në Shqipëri është ndër sektorët më vital dhe që mund t'i japi shumë përfitime Shqipërisë, por që nuk shfrytëzohet dhe nuk punohet në...

“Sistemet tona rezistuan”, Xhaçka për sulmet kibernetike: Të dhënat s’u shkatërruan

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka nga foltorja e Kuvendit deklaroi se sulmi kibernetik tentoi që të shkatërronte të dhëna shtetërore,...

Zgjedhjet/ Duka: Takimi me Berishën produktiv, duhet të flasim dhe me grupin e Alibeajt

Kreu i Partisë Agraro-Ambientaliste, Agron Duka ka folur për mediat jashtë selisë së Kuvendit, kur është ndalur edhe tek zgjedhjet lokale. Ai u shpreh pro...

Sot Ervis Martinaj mbush 40-vjeç, ku po e “feston” ditëlindjen “mbreti” i zhdukur?

Prej dy muajsh askush nuk di asgjë për fatin e tij, të paktën publikisht, por sot i konsideruari si “Mbreti i lojërave të fatit”,...

Lajme të tjera

Web TV