Milwaukee Bucks shpallet kampion në NBA pas 50 vitesh, Antetokounmpo dhuron spektakël

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

50 vite pritje për të festuar titullin në NBA. Milwaukee Bucks siguron trofeun e dytë në histori dhe këtë e bënë falë legjendës Giannis Antetokounmpo i cili shkëlqeu në finale përballë Phoenix Suns duke realizuar 50 pikë. Vetëm 5 basketbollistë të tjerë kanë pasur një perfomancë të tillë në një finale në historinë e NBA. Milwaukee Bucks triumfoi 4-2 në finale duke mbyllur përpara kohe sfidën e madhe me Suns.

 

Në finalen e fundit, atë të gjashtën, Bucks ishin dominues duke e mbyllur në fund me shifrat 105-98. Perioda e parë përfundoi në shifrat 29-16 në favor të Bucks por miqtë rihapën sfidën mbi të gjitha duke bllokuar sulmin e vendasve që në periodën e dytë shënuan vetëm 13 pikë. Ishte greku Antetokoumpo që shpërtheu në të tretën duke realizuar 20 pikë personale duke mbajtur Milwauke në avantazh. Historia nuk ndryshojë as në periodën e katërt dhe të fundit, më Antetokoinmpo që ishte i papërmbajtshëm duke u shpallur në fund edhe lojtari më i mirë


Të fundit

Këto janë 10 racat më inteligjente të qenve

Sot është Dita Botërore e Qenit. Dashuria për qentë është diçka që vetëm ata që kanë kafshë shtëpiake mund...

Milwaukee Bucks shpallet kampion në NBA pas 50 vitesh, Antetokounmpo dhuron spektakël

50 vite pritje për të festuar titullin në NBA. Milwaukee Bucks siguron trofeun e dytë në histori dhe këtë e bënë falë legjendës Giannis...

Ja sa milionë euro do ti paguajë Britania e Madhe Francës për të frenuar emigrimin ilegal

Britania do t'i paguajë Francës 62.7 milion euro për të financuar emigrimin e paligjshëm përmes Kanalit Anglez. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e...

Departamenti i Shtetit paralajmëron amerikanët të mos udhëtojnë në Britani

Departamenti amerikan i Shtetit po u bën thirrje amerikanëve të mos udhëtojnë në Britani për shkak të rasteve në rritje tme COVID-19 në vend....

Ish krerët e UÇK-së dalin sot para Gjykatës Speciale në Hagë

Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi ditën e sotme do të dalin sërish para Gjykatës Speciale në Hagë. Seanca është paraparë të...

Lajme të tjera

Web TV