Padia e banorëve të zonës/ Gjykata e Lartë merr vendimin: Pezullohet puna për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjykata e Lartë ka vendosur të pezullojë punën për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë, deri në zgjidhjen përfundimtare të çështjes me vendim të formës së prerë.

Banorë të të 27 fshatrave të Bashkisë Tropojë dhe Shoqatës “TOKA”, xShoqata për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Alpeve Shqiptare, të përfaqësuar nga zyra e avokatisë KALO & ASSOCIATES, për kundërshtimin e projektit të ndërtimit të 2 hidrocentraleve Dragobia dhe Cerem në Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës nga shoqëria koncesionare Dragobia Energy SHPK.

Banorët pretendojnë se HEC-et dëmtojnë zonën turistike të Valbonës. Po ashtu ata pretendojnë se janë falsifikuar firmat. Në vitin 2016 kur kompania i paraqiti si dëshmi për të justifikuar ndërtimin e hidrocentraleve një listë me emra të banorëve të cilët ishin pro ndërtimit.

Në njoftim thuhet se gjykata ka vendosur “Pranimin e kërkesës së palës paditëse për marrjen e masës së sigurimit të padisë për pezullimin e kontratës së koncesionit dhe shtesave të saj dhe lejeve të përmendura në pikat 3-6 të objektit të kërkesëpadisë, deri në zgjidhjen përfundimtare të çështjes me vendim të formës së prerë”.

Në vitin 2017 e njëjta kërkesë nuk u pranga nga Gjykata Administrative që vendosi për ndërtimin e hidrocentraleve.


Të fundit

Padia e banorëve të zonës/ Gjykata e Lartë merr vendimin: Pezullohet puna për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

Gjykata e Lartë ka vendosur të pezullojë punën për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë, deri në zgjidhjen përfundimtare të...

Bie sërish numri i infektimeve, Ministria jep të dhënat: Asnjë humbje jete!

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vaksinohen për t’u mbrojtur nga Covid19, në çdo qendër shëndetësore dhe pikë vaksinimi...

Hoqi kryqin nga Katedralja e Shkodrës në videoklip, kritikohet ashpër Capital T

Para 1 jave Capital T publikoi videoklipin e tij më të ri, “Buzëqeshje”. Por vetëm ditën e djeshme njerëzit vunë re se reperi kishte...

Çuçi në Kakavijë me ambasadoren e SHBA-së dhe Greqisë: Shqipëria me kufij të sigurt dhe shërbime cilësore

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ishte në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës, për të parë nga afër disa pajisje të dhuruara për Policinë...

“Playa de Las Catedrales”, plazhi më aventuresk dhe ndër më mahnitësit në Spanjë (Foto)

Playa de Las Catedrales ose e thënë ndryshe si Plazhi i Katedraleve është një nga atraksionet më të mëdha turistike në Spanjë. Me një ndërthurje...

Lajme të tjera

Web TV