Protesta kundër vaksinimit me detyrim në Greqi/ Qytetarët përplasen me policinë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rreth 2500 persona protestuan sonte në sheshin Sindagma në Greqi kundër vaksinimit dhe detyrimit për ta bërë atë sipas një vendimi të qeverisë greke, ndërsa pati përplasje edhe me policinë.

Me pankarta në duar protestuesit kërkuan që askush mos të detyrohet ta bëjë vaksinën, aq më tepër të penalizohet për kundërshtimin e tij për t‘u vaksinuar.

Mes protestuesve ndodhen edhe dhjetëra anëtarë të shoqatave fetare të cilët hedhin edhe teori konspiracioni lidhur me virusin dhe prejardhjen e tij.

E ndërsa sërish shifrat e të infektuarve mbeten të frikshme, me rreth 3000 infektime në ditë, ekspertët e epidimiologjisë ngrenë alarmin për përhapje edhe më të madhe të covid, kryesisht mes të pa vaksinuarve.

Situata më alarmante ndodhet në Kretë ndërsa shifra të larta kanë edhe ishujt që janë edhe destinacionet kryesore turistike në vend.


Të fundit

Unaza e Madhe në verilindje të kryeqytetit, Rama poston videon: Është realizuar 90 % e projektit

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga Kantieri i Unazës në pjesën verilindore, Loti 2 dhe 3 në Tiranë....

“Vjosa Park Kombëtar”, slogani për mbrojtjen e lumit shpaloset në sheshin Duomo në Milano

Slogani “Vjosa Park Kombëtar Tani” është shpalosur në sheshin Duomo në Milano, Itali.  Ideja është realizuar nga disa aktivistë që kërkojnë mbrojtjen e lumit...

Protesta kundër vaksinimit me detyrim në Greqi/ Qytetarët përplasen me policinë

Rreth 2500 persona protestuan sonte në sheshin Sindagma në Greqi kundër vaksinimit dhe detyrimit për ta bërë atë sipas një vendimi të qeverisë greke,...

Rama: Zgjidhet Bordi i Akreditimit i Agjencisë së Sigurimit të Cilësisë në Arsimin e Lartë, kjo është kryetarja (Emri)

Zgjidhet Bordi i Akreditimit i Agjencisë së Sigurimit të Cilësisë në Arsimin e Lartë, i cili përbëhet nga 11 anëtarë që u përzgjodhën mes...

Eli Fara mori 8 vite pagë si “Drejtore” në 2 ministri/ Bëri 65 udhëtime me Fatmir Mediun në SHBA dhe BE

Fatmiri e Eli kanë udhëtuar bashkë si “Delegacion pune”, kur në fakt këngëtarja shkonte për koncerte private, ndërsa “princi” e shoqëronte, deri sa i...

Lajme të tjera

Web TV