Shqiptari u vetëaksidentua, autoritetet zvicerane dëbojnë 29-vjeçarin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjykata Penale e Bazelit, në Zvicër ka dëbuar nga shteti një sipërmarrës nga Kosova. 29-vjeçari, identiteti  i të cilit nuk bëhet i ditur, akuzohet se në 2018 shkaktoi një vetë-aksident në Liestel, duke vënë në rrezik jetën vajzën që e shoqëronte.

 

29-vjeçari, tregtar makinash, që shkaktoi aksidentin, u akuzua për shkelje të rëndë të rregullave të trafikut dhe rrezikim të jetës. Me manovrën e qëllimshme të lëvizjes, me të cilën ai donte të demonstronte “performancën pasagjerit të automjetit” sipas aktakuzës së prokurorit publik, shqiptari nga Kosova, qëllimisht vuri jetën e pasagjerit në rrezik, thuhet në aktakuzë.

 

Prokurori publik nuk dëshironte, fillimisht që ta deportonte shoferin e Mercedesit, raporton media zvicerane. Por gjykata penale e Bazelit e vlerësoi çështjen ndryshe, dhe vendosu dëbimin e tij nga vendi për pesë vjet. 29-vjeçari u dënua gjithashtu me një dënim ‘burg me kusht’ për 22 muaj, me një periudhë prove prej katër vjetësh.

Mbrojtja njoftoi se ata do të kundërshtonin vendimin e gjykatës penale të Bazelit.

 


Të fundit

Shqiptari u vetëaksidentua, autoritetet zvicerane dëbojnë 29-vjeçarin

Gjykata Penale e Bazelit, në Zvicër ka dëbuar nga shteti një sipërmarrës nga Kosova. 29-vjeçari, identiteti  i të cilit...

Pasojat e pandemisë, a jemi gati për një treg të ndryshëm pune?

Nga Aurora Sulçe Pandemia e COVID 19 ka ndryshuar botën. Ka ndryshuar mënyrën sesi jetojmë, sesi shpenzojmë, sesi orientojmë investimet. Një ndryshim i sjelljes konsumatore...

Sherri degradoi, burri plagos me thikë fqinjin 44-vjeçar

Një 44-vjeçar ka mbetur i plagosur me thikë në orët e para të mëngjesit të sotëm në Cërrik. Policia ka arritur brenda pak minutash...

Covid-19/ Rritja e rasteve të infeksionit izolon mbi 13 milionë australianë

Më shumë se 13 milionë australianë – rreth gjysma e popullsisë – janë në izolim, pas rritjes së kufizimeve, si pasojë e përhapjes së...

Revolucioni teknologjik 4.0 dhe e ardhmja e punësimit

Nga Valter HOXHA Cfarë po ndodh sot me inovacionet teknollogjike dhe revolucionin industrial 4.0? A po rrezikohen profesionet tradicionale si doktor, jurist, kontabël etj., nga...

Lajme të tjera

Web TV