Transportonin emigrantë të paligjshëm për 25 mijë paund, policia britanike shkatërron bandën shqiptare

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një bandë shqiptare kriminale e cila transportonte emigrantë në mënyrë të paligjshme është “goditur” dhe arrestuar nga policia britanike.

Banda shqiptare në Londër, e përbërë nga 7 shqiptarë, transportonte qindra emigrantë përmes një tuneli të fshehur me furgona dhe kamionë.

Sipas mediave, shumë prej emigrantëve janë transportuar të fshehur pas mobilieve në automjete të kompanive të punësuar posaçërisht për të kryer transportin paligjshëm te tyre, duke përdorur një rrjet me lidhej në të gjithë Evropën.

Emigrantët paguanin nga 25 mije paund, dhe përveç transportit thuhet se banda shqiptare i siguronte edhe një [unë të paligjshme në Britaninë e Madhe.

Pas 6 përpjekjeve për transportim të cilat u ndaluan nga stafi i Forcave kufitare në terminalin terminalin Coquelles afër Calais dhe dy të tjera të cilat u ndërprenë përpara se të arrinin në det, grupi kriminal mbas trafikimit u zbulua.

Policia në kuadër të operacionit të “shkatërrimit” të kësaj bande shqiptare trafikantësh ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale edhe shumën prej 30 mijë paund.

Komandanti Richard Harrison, nga NCA, tha se banda kishte rrezikuar sigurinë e emigrantëve dhe ka kërcënuar sigurinë e kufirit britanik përmes veprimeve të tyre të paligjshme.

“Ne besojmë se këto arrestime do të kenë ‘shkatërruar’ një rrjet të organizuar kriminal, përgjegjës për trafikimin e qindra njerëzve në Britaninë e Madhe në mënyrë të paligjshme”, tha ai.

NCA është shprehur me parë, se beson se grupet shqiptare të krimit të organizuar kontrollojnë tregun e paligjshëm të kokainës në pothuajse çdo qytet të madh në vend, si dhe janë përfshirë në aktivitete të tjera kriminale siç janë trafikimi i njerëzve.

 


Të fundit

Transportonin emigrantë të paligjshëm për 25 mijë paund, policia britanike shkatërron bandën shqiptare

Një bandë shqiptare kriminale e cila transportonte emigrantë në mënyrë të paligjshme është “goditur” dhe arrestuar nga policia britanike. Banda...

“Shtëpia dukej si burg”, Kanye West i dedikon këngë Kim Kardashian pas ndarjes

Kanye West u përlot në skenë gjatë lançimit të albumit të ri teksa po interpretonte një këngë që flet për divorcin me Kim Kardashian....

Pas thirrjeve fashiste, tifozët e Lazios mbështesin Hysaj

Pak “paqe” për Elseid Hysajn. Ky i fundit është përballur me një situatë të ndërlikuar në nisje të aventurës së tij te Lazio, për...

Yuri Kim nga Kakavija: Tregohuni të zgjuar dhe të pamëshirshëm përballë krimit

Yuri Kim: Nxisim agjencitë ligjzbatuese të tregohen të zgjuar dhe të pamëshirshëm përballë krimit “Jam shumë e lumtur që ndodhem këtu. Kam qenë drejtoreshë e...

Manastirliu thirrje qytetarëve për vaksinim: Koha është tani!

Ministrja e Shendetësisë Ogerta Manastirliu u ka bërë thirrje qytetarëve që të paraqiten pranë qendrave të vaksinimit për tu vaksinuar kundër COVID, në kuadër...

Lajme të tjera

Web TV