Hyn në fuqi certifikata shëndetësore, në protestë francezët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“Jo certifikatës së turpit”, apo “Liri për të zgjedhur”. Këto ishin disa prej sloganeve që thërrisnin qindra protestuesit në Paris, kundër implementimit të certifikatës shëndetësore dhe vaksinimit të detyrueshëm, ndërsa qeveria franceze përpiqet të frenojë valën e 4 të infektimeve në vend.


Nga 21 korriku, atyre që duan të vizitojnë muzetë, kinematë apo pishinat në Francë do t’u mohohet hyrja nëse nuk tregojnë një dokument që vërteton se janë vaksinuar kundër Covid-19 apo një test negativ. Në Asamblenë Kombëtare, ligjvënësit debatuan mbi zgjerimin e certifikatës edhe përqasjen në kafene apo restorante.

Projektligji i debatuar në parlament, formalizoi planin e ri të qeverisë që përfshin vaksinim të detyrueshëm për punonjësit e shëndetësisë.

“Le të më pushojnë nga puna, nuk më intereson. Ne nuk duam të vaksinohemi”, thotë një punonjëse e kujdesit shëndetësor në protestë.  

Certifikata shëndetësore, e cila fillimisht kërkohej vetëm për aktivitete me grumbullime masive, nga fillimi i gushtit do të jetë e nevojshme për të hyrë në restorante dhe bare e për udhëtime të gjata me tren dhe avionë.

Franca po bën çdo përpjekje për të inkurajuar vaksinimin mes përhapjes së shpejtë të variantit Delta. Vetëm në 24 orët e fundit vendi regjistroi 11 mijë raste.

Të fundit

Hyn në fuqi certifikata shëndetësore, në protestë francezët

“Jo certifikatës së turpit”, apo “Liri për të zgjedhur”. Këto ishin disa prej sloganeve që thërrisnin qindra protestuesit në...

Dimensionet e Dhimitër Shuteriqit, poet, prozator e studiues

Ai ishte shkrimtar dhe historian i letërsisë, profesor, akademik, Mësues i Popullit. U lind më 18 korrik të vitit 1915 dhe u nda nga...

Komploti/ Aktori i njohur, qëlloi mbi Presidentin Linkoln

Në 14 prill të vitit 1865, Presidenti amerikan Abraham Linkoln qëllohet me plumb në Teatrin Ford në Uashington, DC. Presidenti i 16-të i Shteteve...

Reforma në Drejtësi pas pesë vitesh/ KPK: 155 shkarkime nga Vettingu dhe 56 dorëheqje

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka bërë bilancin e procesit të Vettingut, pasi u mbushën plot 5 vite nga miratimi i Reformës në Drejtësi.   Në...

Kërcënohet gjyqtarja në Tiranë, policia shoqëron autorin

Një gjyqtare është kërcënuar në Tiranë nga një 39-vjeçar. Policia e Tiranës ka kapur autorin e kërcënimit. Ngjarja ka ndodhur në zonën e “Komunës së...

Lajme të tjera

Web TV