Ja çfarë përfitimesh sjell konsumi i spinaqit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht nëse e shtoni atë në një smoothie ose e përdorni si bazë për sallatën tuaj, ngrënia e spinaqit është një mënyrë e thjeshtë për të marrë bazat ditore.

Përveç shijes së mirë për qiellzën tuaj, spinaqi ka një sërë përfitimesh dhe mund të ketë efekte të konsiderueshme në shëndetin tuaj.

Nëse dëshironi të bëni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme duhet të shtoni spinaqin në vaktet tuaja. Disa nga përfitimet e tij janë:

1 Ju mund të humbni peshë.

Nëse e keni të vështirë të humbni peshë, shtimi i pak spinaqi në dietën tuaj mund të ndihmojë. Një studim i vitit 2014 i botuar në Appetite zbuloi se mes një grupi prej 38 grave mbipeshë, të cilëve u ishte dhënë një pije që përmban ekstrakt spinaqi përjetuan deri në 95% ulje të dëshirave për ushqim dhe humbën 43% më shumë peshë sesa anëtarët e grupit të kontrollit gjatë periudhës së studimit.

2 Ju mund të ulni presionin e gjakut.

Futja e presionit të gjakut në një territor më të shëndetshëm mund të jetë aq e thjeshtë sa të shtoni pak spinaq në dietën tuaj. Sipas një studimi të vitit 2015 të botuar në revistën Research Clinical Nutrition Research, subjektet e studimit që konsumuan supë me spinaq gjatë shtatë ditëve përjetuan ngurtësi arteriale të zvogëluar dhe ulën presionin e tyre sistolik të gjakut.

3 Ju mund të zvogëloni rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ulja e presionit të gjakut nuk është i vetmi përfitim që ngrënia e spinaqit mund ti japë shëndetit tuaj. Një studim i vitit 2021 i botuar në Revistën Evropiane të Epidemiologjisë zbuloi se ngrënia e një filxhani zarzavate me gjethe të pasura me nitrate, si spinaqi, në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e një personi nga sëmundja e arterieve periferike me 26% dhe mund të ulë rrezikun për të sulm në zemër dhe goditje në tru./MCN.tv

Lexo edhe :  Disa përgjigje epike për pyetjet e bezdisshme që të bëjnë njerëzit gjatë festave

 

Të fundit

Turbinat e erës gjejnë një vend të ri, për të qenë më të efektshme

Turbinat e erës kanë gjetur një vend të ri: turbinat do të pluskojnë mbi ujë për të qenë më...

Sporti në zi/ Ndahet papritur nga jeta ish-futbollisti i njohur, dyshohet se…

Një lajm i trishtë ka ardhur nga Kroacia, me ndarjen nga jeta të ish-mbrojtësit 34-vjeçar, Ivan Çelikoviç. Ai së fundmi ishte pjesë e Konavljanin në...

SHBA e injoroi, Berisha: S’kam çfarë të them më…

Ish-kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur sot të ngarkuarit me punë të ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, i cili deklaroi se nuk...

Luhatjet e vazhdueshme të euros dhe dollarit, godasin eksportin e bimëve medicinale

Forcimi i monedhës vendase, leku nuk ka sjellë pasoja pozitive për eksportuesit të cilët i shesin mallrat e tyre me monedhën evropiane. Jo vetëm fasonët...

Masat ndaj të dyshuarve për Inceneratorin e Tiranës, sot seanca për 15 urdhër-arrestet

Ka nisur në Gjykatën e Posaçme masa ndaj të dyshuarve si të përfshirë në Inceneratorin e Tiranës, prej të cilëve janë ekzekutuar 12 masa. Kurse...

Lajme të tjera

Web TV