Përmbytjet në Kinë/ Shkon në 33 bilanci i viktimave, qindra të zhdukur (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Situata e përmbytjeve në Kinë vazhdon të jetë e rëndë, ku të paktën deri tani kanë humbur jetën 33 persona dhe qindra të tjerë janë shpallur të zhdukur.

Disa qytete në Kinë vijojnë të jenë të përmbytura dhe bilanci sa vjen e bëhet më tragjik. Mediat vendase bëjnë me dije se reshjet e shiut kanë vijuar dhe gjatë orëve të fundit, duke rritur nivelin e ujit në rrugë.

Uji nëpër rrugët e provincës Henan të Kinës qendrore, zona më e prekur nga përmbytjet, ngjajnë me lumenj dhe kanë marrë përpara çdo gjë.

Më shumë se 200 000 banorë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre dhe transporti dhe puna janë ndërprerë në të gjithë zonën.

Një pjesë e autostradës Zhengzhou është bllokuar nga një grumbull makinash të cilat u bllokuan për shkak të përmbytjeve, duke bërë që pamjet e përmbytjes të bëhen virale.

Në orët e fundit u bë e ditur se është arritur të shpëtohen qindra njerëz nga tuneli i përmbytur i metrosë në Zhengzhou, një qytet me 12 milion banorë që shtrihet në brigjet e lumit të Verdhë në provincën qendrore Henan. Përmbytje e cila u mori jetën të paktën 12 pasagjerëve dhe la pesë të tjerë të plagosur.

Periudha e tanishme është një kohë me shi për rajonin dhe përmbytjet ndodhin çdo vit. Sidoqoftë, shkencëtarët kinezë thonë se ngrohja globale e ka bërë situatën më të rrezikshme dhe paralajmërojnë që moti ekstrem mund të bëhet më i shpeshtë në të ardhmen.

 


Të fundit

Përmbytjet në Kinë/ Shkon në 33 bilanci i viktimave, qindra të zhdukur (Video)

Situata e përmbytjeve në Kinë vazhdon të jetë e rëndë, ku të paktën deri tani kanë humbur jetën 33...

Skemat e mashtrimit me vlera të mëdha/ Finalizohet me sukses operacioni, 4 persona në pranga, midis tyre dy të huaj

Drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj ka bërë me dije sot në një konferencë për mediat se në bashkëpunim me Policinë e Shtetit...

Të shtëna me armë zjarri në plazhin e Zvërnecit pas një sherri të çastit

Të shtëna me armë zjarri raportohen në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur në plazhin e Zvërnecit. Mësohet se pas një konflikti mes disa personave, njëri prej...

Lojërat Olimpike/ Ministrja Kushi mbështet atletët shqiptarë në Tokio

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka mbërritur në Japoni për të mbështetur ekipin olimpik shqiptar në kuadër të Lojërave Olimpike 'Tokyo 2020'. Përmes një...

Vivaldi ngjit në skenën e teatrit të Firences operan “Skënderbeu”

22 korrik 1718 Në fillim të viteve 1700, kompozitori i njohur Antonio Vivaldi shkroi një opera për Skënderbeun. Në korrik të vitit 1718 opera “Skënderbeu”...

Lajme të tjera

Web TV