Reforma në Drejtësi pas pesë vitesh/ KPK: 155 shkarkime nga Vettingu dhe 56 dorëheqje

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka bërë bilancin e procesit të Vettingut, pasi u mbushën plot 5 vite nga miratimi i Reformës në Drejtësi.

 

Në këto 5 vite punë, KPK informon se janë “djegur” nga procesi i Vettingut 155 gjyqtarë e prokurorë, të cilët janë shkarkuar nga detyra për shkak të problemeve me pasurinë, me pastërtinë e figurës ose me aftësitë profesionale.

Bilanci i KPK:

174 vendime për konfirmimin në detyrë

155 vendime për shkarkimin nga detyra
56 vendime për ndërprerje procesi (dorheqje)
8 vendime për pushimin e procesit
25 vendime për përfundimin e procesit pa vendim perfundimtar
3 vendime për pezullimin nga detyra per nje periudhë 1-vjecare.


Të fundit

Reforma në Drejtësi pas pesë vitesh/ KPK: 155 shkarkime nga Vettingu dhe 56 dorëheqje

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka bërë bilancin e procesit të Vettingut, pasi u mbushën plot 5 vite nga...

Kërcënohet gjyqtarja në Tiranë, policia shoqëron autorin

Një gjyqtare është kërcënuar në Tiranë nga një 39-vjeçar. Policia e Tiranës ka kapur autorin e kërcënimit. Ngjarja ka ndodhur në zonën e “Komunës së...

“Ballkani i ri Europian”/ Ja për çfarë biseduan Zaev, Rama dhe Vuçiç në takimin online

Mëngjesin e kësaj të enjteje, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim “online” me homologun e tij të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dhe...

Vllaznia sfidon AEL, Brdaric i bindur: Na pret një betejë e madhe

Në Shkodër, kundër Siroki Brijeg, Vllaznia vuri në jetë një përmbysje fantastike që do të kujtohet edhe për shumë kohë. Ndryshe nga tifozët, trajneri...

Me pretekstin se iu prish makina vidhte para nga pronarët e karrotrecave, pranga 48-vjeçarit

Një 48-vjeçar është arrestuar në Durrës, pasi është i dyshuar për 5 vjedhje të ndodhura në këtë qytet, më anë të mashtrimit, i dënuar më...

Lajme të tjera

Web TV