Përmbytjet në Kinë/ Shkon në 51 numri i viktimave, qindra të tjerë të zhdukur (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka shkuar në 51 numri i viktimave pas shirave të furishëm që shkaktuan rrëshqitje të dheut dhe përmbytjeve. Henan, provinca e tretë më e madhe e Kinës me një popullsi prej afro 100 milion banorësh, është prekur nga reshjet e shumta që kanë shkaktuar përmbytje duke i kthyer rrugët në lumenj.

Në Chenzhou, kryeqyteti i provincës, të paktën 12 njerëz humbën jetën pas përmbytjes së metrosë të martën. Më shumë se 395,000 njerëz janë evakuuar si pasojë e përmbytjeve.

Ndërkohë dhjetëra persona të tjerë besohet se kanë mbetur të bllokuar në qarqet në Satara dhe Raigad pas rrëshqitjeve të dheut. Ndërkaq, në qarqet që gjenden në zonën bregdetare, ushtria dhe marina indiane është angazhuar në operacionet e shpëtimit, tha kryeministri i shtetit Maharashtra, Uddhav Thackeray.

Shtetet fqinje Karnataka dhe Telangana po ashtu kanë raportuar se lumenjtë e tyre janë fryrë dhe autoritetet janë duke e monitoruar situatën.

Sipas shkencëtarëve, shkak i përmbytjeve janë ndryshimet klimatike duke i cilësuar përmbytjet më të këqija në 60 vite.

Të fundit

Përmbytjet në Kinë/ Shkon në 51 numri i viktimave, qindra të tjerë të zhdukur (Video)

Ka shkuar në 51 numri i viktimave pas shirave të furishëm që shkaktuan rrëshqitje të dheut dhe përmbytjeve. Henan,...

Xhaçka në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme të BE: Ballkani Perëndimor nuk mund të trajtohet veçmas

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, ishte sot e pranishme në një mbledhje jozyrtare që u zhvillua në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme të BE,...

Nisja e Lojërave Olimpike Tokio 2020, Rama uron ekipin e Shqipërisë: Suksese!

Ekipi shqiptar i Tokio 2020 ka parakaluar në ceremoninë e fillimit të Lojërave Olimpike. Flamuri shqiptar është ngritur në stadiumin ku do të zhvillohen...

Dua Lipa i bashkohet nismës së Bashkisë së Tiranës ‘adopto një kopësht’, Veliaj: Dhuratë për 300 fëmijë

Këngëtarja e famshme botërore Dua Lipa, e cila prej ditës së djeshme ndodhet në Shqipëri, i është bashkuar nismës së Bashkisë së Tiranës, “Adopto...

Rindërtimi nga tërmeti, Rama publikon pamjet nga lagjia ‘5 Maji’ në Tiranë: 3500 apartamente për 11 mijë banorë

Në total 3500 apartamente do të ndërtohen në lagjen 5 Maj në Tiranë për banorët, të cilëve ju shkatërruan banesat për shkak të tërmetit...

Lajme të tjera

Web TV