A ka hyrë Delta në Has? Burimet: Dyshime se pacienti 0 erdhi nga Anglia

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qarku i Kukësit është i treti më i prekur nga Covid në Shqipëri. Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë të shtunën, në këtë qark janë 25 raste aktive. Qarqet e tjera që kanë më shumë raste janë Tirana me 103 raste dhe Vlora me Elbasanin me nga 26 raste.

Si shpjegohet kjo vatër në Kukës? Burime të gazetës Shqip pohojnë se nga 25 rastet e Qarkut të Kukësit, 23 prej tyre janë të regjistruara vetëm në rrethin e Hasit dhe ka dyshime të forta se vatra e Covid-t që ka shpërthyer në këtë qytet është shkaktuar nga varianti Delta.

Burimet thonë se pacienti 0 në Has dyshohet të jetë një i ri i kthyer në Shqipëri nga Britania e Madhe në dhjetë ditët e fundit të muajit qershor, kohë kur kurba e infeksioneve me variantin Delta të Covid në Angli mori hovin më të madh.

Zyrtarisht autoritetet nuk ende nuk e konfirmojnë praninë e këtij varianti në Shqipëri, ndërsa jozyrtarisht burimet e gazetës Shqip pohojnë se deklaratat e ditëve të fundit nga Instituti i Shëndetit Publike dhe zyrtarë të tjerë të Ministrisë së Shëndetësisë që lënë të hapur mundësinë e hyrjes së këtij varianti në vendin tonë u referohen pikërisht rasteve të Hasit.

Burimet thonë se mes mostrave që ISHP ka dërguar në laboratorin e referencës në Berlin janë edhe mostra të pacientëve të regjistruar pozitivë në Has, por që përgjigja për to ende nuk ka mbërritur, ndaj deri në përgjigjen e Berlinit, Delta në Shqipëri vijon të mbetet zyrtarisht jashtë./Gazeta Shqip


Të fundit

A ka hyrë Delta në Has? Burimet: Dyshime se pacienti 0 erdhi nga Anglia

Qarku i Kukësit është i treti më i prekur nga Covid në Shqipëri. Sipas të dhënave të publikuara nga...

Rama prezanton anëtarin e Bordit të Agjencisë së Arsimit, themelues i disa programeve në universitetet europiane

Tomas Jelenski është zgjedhur në mesin e 11  anëtarëve ndërkombëtarë të Bordit të Akreditimit të Agjencisë së Sigurimit të Cilësisë së Arsimit të Lartë. Lajmi...

Lajm i mirë/ Ulet numri i rasteve të reja nga Covid-19, asnjë humbje jete

Shqipëria ka regjistruar 25 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit. Prej ditës së djeshme ka një rënie me 6 raste...

Haga lë Thaçin në paraburgim, i refuzohet kërkesa për mbrojtje në liri!

Gjykata Speciale e Hagës vendosë t’i refuzojë ish-presidentit të Kosovës kërkesën për t’u mbrojtur në liri. Gjyqtari francez e injoroi garancinë e ofruar nga dy...

Dy adoleshentë trondisin botën e taekundos në Tokio, eleminojnë favoritët

Medalja e Artë e Distria Krasniqit në Tokio ishte lajmi më i madh dhe i pritur për botën mbarëshqiptare, por lajmin kryesor erdhi nga...

Lajme të tjera

Web TV