Dy adoleshentë trondisin botën e taekundos në Tokio, eleminojnë favoritët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Medalja e Artë e Distria Krasniqit në Tokio ishte lajmi më i madh dhe i pritur për botën mbarëshqiptare, por lajmin kryesor erdhi nga sporti i taekundos dhe atë e bënë dy adoleshentë, që habitën të gjithë duke mposhtur dy pretendentët kryesorë për medalje.

Supersurpriza ishte spanjollja Adriana Cerezo Iglesias, 17 vjeç, që mundi dy herë kampionen e olimpike, 34-vjeçaren kineze Wu Jingyu.

“Nuk mund ta besoja. Ajo është një nga idhujt e mi, kështu që unë isha vërtet e frymëzuar për t’u ndeshur kundër saj dhe testuar aftësitë e mia. Jam shumë e lumtur që në fund ja dola mbanë dhe fitova”, tha Iglesias.

Adoleshentja spanjolle thotë se sekreti i fitores ishte thjesht te përqëndrimi dhe hyri në garë me mendjen se nuk kishte çfarë të humbiste.

Cerezo Iglesias do të përballet me Panipak Wongpattanakit të Tajlandës në finalen e deri në 49 kg.

Në kategorinë e -58 kg për meshkuj, tuniziani 19-vjeçar Mohamed Khalil Jendoubi ishte surpriza pasi një fitoreje të befasishme ndaj Solomon Demse në çerekfinale. Sportisti i ri mundi më pas favoritin kryesor për medalje, koreano-jugorin Jang Jun, për të arritur në finale.

 


Të fundit

Dy adoleshentë trondisin botën e taekundos në Tokio, eleminojnë favoritët

Medalja e Artë e Distria Krasniqit në Tokio ishte lajmi më i madh dhe i pritur për botën mbarëshqiptare,...

Ishte i pirë/ Shqiptari futet në shtëpinë e komshies 80-vjeçare dhe tenton ta përdhunojë

Një ngjarje e rëndë dhe njëkohësisht e pazakontë është regjistruar në Galaci të Greqisë, ku një 61-vjeçar shqiptar ka tentuar të përdhunojë komshien e...

“E ashtuquajtura Kosovë”/ Mediat serbe “plasin” nga inati, ja si e raportojnë fitoren e Krasniqit në xhudo

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka fituar në finale medaljen e artë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. Një moment historik për vendin fqinj, i cili e...

“Mos u bëj statistikë”/ Policia arreston 11 shoferët dhe vendos 1804 gjoba: Mos fluturoni për të kapur detin

Policia Rrugore vijon aksion në të gjitha akset në vend, për të vendosur sigurinë rrugore me qëllim minimizimin e aksidenteve. Sot ajo njoftoi se...

78 vjetori i Batalionit të Bërzeshtës, Balla: Lufta Partizane ka qenë e pastër dhe është krenari për të gjithë Shqipërinë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla mori pjesë në ceremoninë e organizuar me rastin e 78 vjetorit të krijimit të Batalionit...

Lajme të tjera

Web TV