Komuniteti LGTBI i Hungarisë marshim kundër qeverisë së Victor Orban

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mijëra hungarezë kanë marrë pjesë të shtunën në marshimin e LGBTI që ka vizituar qendrën e Budapestit për të treguar mbështetjen e tyre për komunitetin dhe për t’i dalë ballë qeverisë së Viktor Orban, i cili sapo ka miratuar një ligj “mbrojtja e fëmijëve” që është kundër homoseksualëve.

Ishte goditja e fundit në ofensivën anti-LGTBI të udhëhequr nga kryeministri konservator, në pushtet që nga viti 2010, i cili qëndron si një mbrojtës i vlerave tradicionale të krishtera kundër liberalizmit perëndimor.

“Në vend që të vëzhgojë pakicat, qeveria na kthen në paria”, denoncojnë organizatorët

Orban mban një impuls gjithnjë e më të tensionuar me BE. Komisioni madje ka kërcënuar të shkurtojë fondet që Hungaria merr nëse nuk revokon ligjin e diskutueshëm, i cili hyri në fuqi këtë muaj, duke konsideruar se ai është diskriminues dhe shkel vlerat evropiane të tolerancës dhe lirisë së individit.

Qeveria hungareze i përgjigjet Brukselit se të drejtat e LGTBI dhe çështje të tjera shoqërore janë çështje për të cilën duhet të vendosin qeveritë kombëtare. Ai ka njoftuar se do ta paraqesë ligjin në një referendum.

“Kur presioni mbi atdheun tonë është kaq i madh, vetëm vullneti i njerëzve mund të mbrojë Hungarinë,” shkruajti Orban këtë javë në Tëitter.

Organizatorët e marshimit thirrën në një deklaratë për t’u ngritur përpara “politikanëve të etur për pushtet” dhe frikës ndaj njerëzve LGTBI.

“Në vend që të vëzhgojë pakicat, Qeveria e Fidesz (partia e Orbanit) përdor ligje që i bëjnë anëtarët e komunitetit tonë të dëbuar në vendin tonë.”, u shprehën ata.

Më shumë se 40 ambasada dhe institucione kulturore të huaja në Hungari kanë lëshuar një deklaratë në mbështetje të marshit të Krenarisë.

Lexo edhe :  Revista “The Sun” injoron lutjet e Pallatit Mbretëror, bën publike fotot nudo të Harry-t: Ja ku e keni Princin lakuriq

“Ne jetojmë në shekullin 21, gjëra të tilla nuk mendohet të ndodhin. Ne nuk jemi më në kohën e komunizmit, kjo është BE dhe të gjithë duhet të jenë në gjendje të jetojnë të lirë, “tha Istvan, 27, e cila mori pjesë në marshim me të dashurin e saj.

Gjithçka tregon se kjo do të jetë tema kryesore e fushatës së Orban për zgjedhjet e vitit të ardhshëm, të cilat paraqiten si më të kontestuarat në Hungari. Kundërshtarët e tij e akuzojnë atë për përdorimin e kësaj çështjeje për të mobilizuar elektoratin konservator.

 


Të fundit

Komuniteti LGTBI i Hungarisë marshim kundër qeverisë së Victor Orban

Mijëra hungarezë kanë marrë pjesë të shtunën në marshimin e LGBTI që ka vizituar qendrën e Budapestit për të...

“Më parakalove”/ Zbulohet si nisi konflikti që çoi në përplasjen me armë pranë Qytetit Studenti në Tiranë (Foto/Video)

Përplasja me armë në rrugën Todi Shkurti në Tiranë, ku mbetën të plagosur dy persona ka ndodhur për motive krejt banale. Gazeta Shqip zbardh motivet...

Zjarr masiv në Memaliaj, flaktët dëmtojnë rrjetin elektrik, ndërpritet energjia

Një zjarr masiv ka përfshirë zonën Ballaxhiaj dhe Miricë në Memaliaj të Tepelenës, ku për pasojë është dëmtuar edhe linja e energjisë elektrike. OSHEE ka...

Kush janë të plagosurit me armë pranë Qytetit Studenti? Njëri prej tyrë në gjendje të rëndë

Janë identifikuar dy personat e mbetur të plagosur nga të shtënat me armë zjarri në rrugën Todi Shkurti në Tiranë. Ata janë Altin Gjoka, 32...

“Filloi nga një konflikt çasti, autori është identifikuar”/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, Policia jep informacion zyrtar

Policia ka dhënë informacion zyrtar mbi plagosjen e dyfishtë në Tiranë teksa bëhet me dije se autori është identifikuar. Në njoftim thuhet se të plagosur...

Lajme të tjera

Web TV