Operacioni “Gomorra”, 9000 ton eksploziv mbi Hamburg

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Lufta e dytë Botërore, Gjermani; fillon Operacioni Gomora: aeroplanët britanikë dhe kanadezë bombardojnë Hamburgun natën, dhe aeroplanët amerikanë hedhin bomba ditën. Deri në fund të operacionit në nëntor, u hodhën 9000 ton eksploziv, u vranë më shumë se 30,000 njerëz dhe u shkatërruan 280,000 ndërtesa.
Por si nisi i gjithë ky operacion…

…Urdhrat për Operacionin Gomorra u nënshkruan më 27 maj 1943. Duke filluar në natën e 24 korrikut 1943, bombardimet vazhduan deri më 3 gusht. Arthur Harris nënshkroi një urdhër nr. 173 të operacionit nën emrin e koduar “Gomorra” që e merrte emrin nga “Zanafilla. 19: 24.”

Operacioni
Operacioni Gomorrah shkatërroi një përqindje të konsiderueshme të qytetit të Hamburgut, duke lënë mbi 1 milion banorë të pastrehë dhe duke vrarë 40,000-50,000 civilë. Në prag të bastisjeve, mbi dy të tretat e popullsisë së Hamburgut u larguan nga qyteti. Bastisjet rënduan tronditjen e udhëheqjes naziste, duke e çuar Hitlerin të shqetësohej se bastisjet e ngjashme në qytete të tjera mund ta detyronin Gjermaninë të dilte nga lufta.

Koordinimi
Konceptuar nga Kryeministri Winston Churchill dhe Komandanti i Aviacionit Marshall Arthur “Bomber” Harris, Operacioni Gomorrah bëri thirrje për një fushatë të koordinuar dhe të vazhdueshme bombardimi kundër qytetit port Gjerman të Hamburgut. Fushata ishte operacioni i parë që shfaqte bombardime të koordinuara midis Forcave Ajrore Mbretërore dhe Forcës Ajrore të Ushtrisë Amerikane, me bombardimet britanike gjatë natës dhe me amerikanët që kryen sulme precize gjatë ditës.

Skanimi i radarëve
Më 27 maj 1943, Harris nënshkroi Urdhrin Nr. 173 të Komandës së Bombarduesve që autorizoi operacionin për të ecur përpara. Nata e 24 korrikut u zgjodh për sulmin e parë. Për të ndihmuar në suksesin e operacionit, Komanda e Bombarduesve të RAF vendosi të debutojë dy shtesa të reja në arsenalin e saj si pjesë e Gomorës. E para nga këto ishte sistemi i skanimit të radarëve H2S, i cili siguroi ekipet e bombarduesve me imazhin televiziv të terrenit që shtrihej më poshtë.

Goditja e aviacionit
Tjetër ishte një sistem i njohur si “Dritare”. Dritarja ishte pako e shiritave të fletëve të aluminit të bartur nga çdo bombardues, i cili, kur u lirua, do të pengonte radarin gjerman. Në natën e 24 korrikut, 740 sulmues të RAF zbarkuan në Hamburg. Udhëhequr nga H2S pajisur Pathfinders, aeroplanët goditi objektivat e tyre dhe u kthyen në bazë duke pasur një humbje vetëm me 12 avionë.

Lexo edhe :  Skemat e mashtrimit me vlera të mëdha/ Finalizohet me sukses operacioni, 4 persona në pranga, midis tyre dy të huaj

Sulmi amerikan
Kjo bastisje u pasua ditën e ardhshme, kur 68 amerikanë B-17 s goditën bazat e Hamburgut dhe anijet qw ishin në kantier duke u ndërtuar. Të nesërmen, një sulm tjetër amerikan shkatërroi centralin e qytetit. Pika më e lartë e operacionit erdhi në natën e 27 korrikut, kur 700 sulmues të RAF ndezën një stuhi që shkaktoi erërat 150 mph dhe temperaturat 1,800 °, duke çuar që asfaltimi të merrte flakë. Të nxitur nga bombardimet e ditës së mëparshme, dhe me infrastrukturën e qytetit të shkatërruar, ekipet gjermane të zjarrit nuk ishin në gjendje të luftonin në mënyrë efektive. Shumica e viktimave gjermane ndodhën si rezultat i kësaj stuhie.

Dëmet
Ndërsa bastisjet e natës vazhduan për një javë tjetër deri në përfundimin e operacionit më 3 gusht, bombardimet amerikane të ditës pushuan pas dy ditëve të para për shkak të ngritjes së tymit nga shpërthimet e natës së kaluar, duke errësuar objektivat e tyre.
Gjatë operacionit të kryer nga aviacioni i nga 25 korrik deri më 3 gusht 1943, deri në 50 mijë banorë të Hamburgut vdiqën, rreth 125 mijë njerëz u plagosën, rreth një milion njerëz u detyruan të largoheshin nga qyteti, 250 mijë ndërtesa urbane u shkatërruan plotësisht.
E njëjta fati pësoi shumë qytete të tjera të mëdha dhe të mesme në Gjermani. Gazetat britanike raportonin, “Bingen-on-Raine u shkatërrua në 96% gjatë bombardimeve, 90% e Magdeburg, 80% Decau, nga 75% e Chemnitz, me 65% dhe Këln, dhe kështu me radhë
Përveç viktimave civile, Operacioni Gomorra shkatërroi mbi 16,000 ndërtesa të banimit dhe futi dhjetë kilometra katrorë të qytetit në rrënojat. Ky dëm i madh, i shoqëruar me humbjen relativisht të vogël të avionëve, udhëhoqi komandantët e Aleatëve që të konsideronin Operacionin “Gomorra” një sukses.


Të fundit

Operacioni “Gomorra”, 9000 ton eksploziv mbi Hamburg

Lufta e dytë Botërore, Gjermani; fillon Operacioni Gomora: aeroplanët britanikë dhe kanadezë bombardojnë Hamburgun natën, dhe aeroplanët amerikanë hedhin...

40 të vdekur dhe 6 të zhdukur nga përmbytjet apokaliptike në Belgjikë

Numri i personave që humbën jetën në përmbytjet që ndodhën javën e kaluar në Belgjikë është rritur në 40. Qendra Kombëtare e Krizave njoftoi...

U qëllua me thikë pas shpine nga dy bashkatdhetarët, vdes 26-vjeçari shqiptar në Itali (Emri)

Një 26-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë në një spital të Romës, një ditë pasi u qëllua me thikë pas shpine nga dy bashkatdhetarë të...

Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, qitësja kineze fiton medaljen e parë të arit

Garuesja e Kinës, Yang Qian ka fituar medaljen e parë të artë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. Të shtunën në ditën e parë të...

Përplasen dy makina në Durrës, humb jetën një grua

Një aksident i rëndë me vdekjen e një personi ka ndodhur pak më parë në Hamallaj të Durrësit. Durrës/Informacion paraprak Më datë 24.07.2021, rreth orës 10:00,...

Lajme të tjera

Web TV