Stuhia e rërës “pushton” Kinën, autoritetet në alarm: Ndalohen fluturimet dhe evakuohen banorët (VIDEO)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qielli i gjithi i kuq, ndërsa një stuhi e madhe rërë përshkroi të gjithë vendin.

Me këto pamje janë zgjuar mëngjesin e sotëm qytetarët e Kinës. Ata janë përballur me një stuhi të madhe rëre, që mbuloi të gjithë rajonin e Zhoushan.

Si pasojë, mijëra persona qëndruan të izoluar në shtëpitë e tyre, ndërsa dhjetëra fluturime janë anuluar. Autoritetet në Kinë thonë se stuhia e rërës lëvizte me një shpejtësi prej 100 km/ orë. Fatmirësisht nuk ka raportime për të lënduar apo dëme material. Nga krahu tjetër, disa rajone, janë duke marrë masa.

Ata kanë urdhëruar qytetarët të mos dalin nga shtëpitë, si dhe kanë ndaluar udhëtimet me anije dhe fluturimet me aeroplane, si masa për të ndaluar ndonjë tragjedi.

Kujtojmë këtu se Kina javën e fundit është përballur nga përmbytje të shumta. Të paktën 58 persona kanë ndërruar jetë dhe qindra të tjerë u lënduan nga ujërat e rrëmbyeshëm.


Të fundit

Stuhia e rërës “pushton” Kinën, autoritetet në alarm: Ndalohen fluturimet dhe evakuohen banorët (VIDEO)

Qielli i gjithi i kuq, ndërsa një stuhi e madhe rërë përshkroi të gjithë vendin. Me këto pamje janë zgjuar...

Sulmoi me thikë 5 persona në xhami/ Nikolli i shpëton burgut, Imami: Viktima e radhës mund të jetë familjar i prokurorit

Muaj më parë Rudolf Nikolli tronditi mbarë opinionin publik shqiptar pasi plagosi 5 besimtarë myslimanë në xhaminë "Dine Hoxha" me thikë. Ndërkohë, pak më parë...

Aksidenti në Kroaci/ Kurti: Mirëqenia jonë varet shumë nga mërgata, tragjedia e rëndë për të gjithë popullin shqiptar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për media pasi ka vizituar të plagosurit në aksidentin që mori jetën e 10 emigrantëve në Slavenski...

Identifikohen dy viktima nga tragjedia në Kroaci, nënë e bijë nga Gjakova vdiqën së bashku në aksident

10 shqiptarë nga Kosova vdiqën tragjikisht në një aksident të rëndë komunikacioni mëngjesin e së dielës në autostradën Bregana-Lipovac afër Slavonski Brod në Kroaci,...

Lot e britma në spital/ Familjarët identifikojnë të dashurit e tyre që vdiqën në aksidentin në Kroaci

Autobusi me targa të Kosovës doli sot nga rruga në një autostradë në Kroaci duke lënë pas 10 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur. E...

Lajme të tjera

Web TV