Lojërat Olimpike/ Japonezja futet në histori, medalje të artë në moshën 13-vjeçare

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Tokio raportohet se një vajzë japoneze vetëm 13 vjeçe e 331 ditë është shpallur kampione dhe ka fituar medalje të artë në ‘skateboard’ displina ‘street’.

Momiji Nishiya është bërë kështu sportistja e dytë me moshën më të vogël që fiton një medalje në Lojrat Olimpike. E para është notarja amerikane Marjorie Gestring, që fitoi të artën në “Berlin 1936”, kur ishte 13 vjeçe e 268 ditë, në garën e hedhjes nga trampolina 3- metërshe.

Interesant fakti se edhe fituesja e medaljes së argjendtë në garën e skateboard, sportistja braziliane Rayssa Leal, është po 13 vjeçe. Ndërsa fituesja e medaljes së bronzit, sportistja tjetër japoneze Funa Nakayama, është 16 vjeçe. Pra, të trija së bashku, bëjnë 42 vjet në total.


Të fundit

Lojërat Olimpike/ Japonezja futet në histori, medalje të artë në moshën 13-vjeçare

Nga Tokio raportohet se një vajzë japoneze vetëm 13 vjeçe e 331 ditë është shpallur kampione dhe ka fituar...

Mbesa modele e Princeshë Dianës martohet me bilionerin 62-vjeçar

Mbesa e princeshë Dianës, Lady Kitty Spencer, ka kurorëzuar dashurinë e saj me manjatin e modës, 62-vjeçarin, Michael Lewis, baba i tre fëmijëve. 30-vjeçarja u...

Në çdo foto del vetëm, Lori Hoxha hap zemrën: Jam e dashuruar

Trashëgimtarja e TCH, Lori Hoxha, ka ndarë detaje për jetën e saj private si asnjëherë më parë. Fillimisht ajo ka bërë me dije se...

Hyrja e variantit Delta/ Shqipëria regjistron 16 raste të reja me COVID-19, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, 2760 testime, 16 raste të reja dhe 13 të shëruar në 24 orët e fundit Nisur nga konfirmimi...

I shpallur në kërkim nga Interpol për trafik droge/ Policia greke arreston shqiptarin, pritet ekstradimi në Shqipëri

Një shqiptar, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur është arrestuar ditën e sotme nga autoritetet greke në Prevezë. Sipas mediave greke shqiptari i...

Lajme të tjera

Web TV