BE për raportin final të zgjedhjeve nga OSBE/ODIHR: Konfirmoi se zgjedhjet ishin të organizuara mirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Delegacioni i Bashkimit Europian në vendin tonë ka reaguar në lidhje me publikimin e raportit përfundimitar të OSBE-ODIHR në lidhje me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

BE thotë se prill, raporti përfundimtar konfirmoi se zgjedhjet parlamentare ishin përgjithësisht të organizuara mirë nga administrata zgjedhore. Në reagimin e saj BE inkurajon parlamentin e ri të angazhohet në një dialog konstruktiv për të adresuar çështjet si dhe rekomandimet nga OSBEm si çështje prioritare në legjislaturën e ardhshme dhe për të përshtatur kornizën ekzistuese ligjore shumë përpara zgjedhjeve të ardhshme.

Po ashtu delegacioni i BE-së inkurajon autoritetet kompetente shqiptare të përfundojnë hetimet dhe procedimet e pazgjidhura në pretendimi i blerjes së votës dhe rrjedhja e informacionit personal të ndjeshëm.

‘Raporti përfundimtar i Misionit të Vëzhgimit të Kufizuar të Zgjedhjeve të OSBE / ODIHR mbi zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë, i cili u zhvillua të Dielën 25 Prill, konfirmon se zgjedhjet parlamentare ishin përgjithësisht të organizuara mirë nga administrata zgjedhore.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) mbikëqyri procesin zgjedhor në një mënyrë transparente, duke shijuar besimin e palëve të interesuara. Ai gjithashtu konfirmon shqetësimet në lidhje me keqpërdorimin e burimeve shtetërore ose funksioneve zyrtare nga partia në pushtet dhe figura të tjera publike.

Raporti përfundimtar ofron rekomandime për të përmirësuar më tej kornizën zgjedhore në Shqipëri në përputhje me angazhimet e OSBE-së dhe standardet e tjera ndërkombëtare për zgjedhjet demokratike. Ne inkurajojmë Parlamentin e ri të angazhohet në një dialog konstruktiv për të adresuar çështjet si dhe rekomandimet si çështje prioritare në legjislaturën e ardhshme dhe për të përshtatur kornizën ekzistuese ligjore shumë përpara zgjedhjeve të ardhshme.

Ne gjithashtu inkurajojmë autoritetet kompetente shqiptare të përfundojnë hetimet dhe procedimet e pazgjidhura në pretendimi i blerjes së votës dhe rrjedhja e informacionit personal të ndjeshëm.

Lexo edhe :  Shpërthim në kompaninë e kimikateve në Gjermani, një i vdekur dhe pesë punëtorë të zhdukur

BE përsërit angazhimin e saj për të punuar së bashku me #Shqipërinë në adresimin e rekomandimeve të OSBE / ODIHR.’- thuhet në reagimin e BE.


Të fundit

BE për raportin final të zgjedhjeve nga OSBE/ODIHR: Konfirmoi se zgjedhjet ishin të organizuara mirë

Delegacioni i Bashkimit Europian në vendin tonë ka reaguar në lidhje me publikimin e raportit përfundimitar të OSBE-ODIHR në...

Rama publikon pamje nga Kanionet e Erzenit: Natyrë spektaklolare

Këtë pasdite, kryeministri Edi Rama ka ndarë pamje nga Kanionet e Lumit Erzen. Me anë të një video në rrjetet sociale, Rama u uron të...

Shpëtoi prej policisë gjatë operacionit antidrogë, i arratisuri kapet disa minuta më vonë

Kapet drejtuesi i Benz-it që i iku policisë gjatë operacionit dhe madje rrezikoi jetën e efektivëve. Policia ka arritur ta kapë pas disa minutash, disa...

Humb jetën 11-vjeçarja në Itali, ishte prekur nga varianti Delta

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Itali. Mediat e vendit fqinj, shkruajnë se një 11-vjeçare e konfirmuar me variantin Delta të virusit, nuk ka...

Doktorët i thanë se e bija do të vdiste para se të buzëqeshte, Isabel Lavín dhe Mencia marin fitoren më të madhe të jetës

Të gjithë prindërit janë të ngazëllyer për buzëqeshjen e parë të foshnjave të tyre; por për Isabel Lavín ka qenë fitorja më e madhe...

Lajme të tjera

Web TV