Doktorët i thanë se e bija do të vdiste para se të buzëqeshte, Isabel Lavín dhe Mencia marin fitoren më të madhe të jetës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të gjithë prindërit janë të ngazëllyer për buzëqeshjen e parë të foshnjave të tyre; por për Isabel Lavín ka qenë fitorja më e madhe e dhe e merituar e jetës.

Para se ajo të gëzonte ardhjen në jetë të vajzës së saj Mencía, iu desh të kapërcente një nga vështirësitë më të mëdha të jetës me parashikimin e paepur të pediatërve të ‘mëdhenj’ që i thanë se fëmija i saj do të ndërronte jetë para se të buzëqeshte. Ajo nuk i dëgjoi ata dhe vazhdoi të luftonte dhe sot Mencía, siç e shihni, qesh me nënën e saj.

Nga këtu lindi dhe ideja e krijimit të fondacionit me emrin e Mencias, që koordinon shumë prindër të tjerë që refuzojnë të dorëzohen dhe vazhdojnë të mbështesin shkencën, duke marrë fonde dhe duke i drejtuar ata tek studiuesit që dinë më mirë.

“Pashë vajzën time dhe i thashë: ‘Nëse buzëqesh, do të të shëroj. Unë jam 47 vjeç: 12 vitet e fundit ia kam kushtuar vajzës sime Mencía dhe familjeve që luftojnë për të shpëtuar jetën e fëmijëve të tyre. Ne kemi një vajzë tjetër, Clara, të cilën burri im, Valero, dhe unë e duam në të njëjtën mënyrë dhe kemi më shumë nevojë për ne. Ne ndihmojmë një rrjet studiuesish të terapisë gjenike dhe i lidhim ata me pacientë si ne.

Shkenca me dashuri mund të bëjë më shumë

Dhe tashmë ka lindur një miush i vogël që ka kushtuar 250,000 euro dhe që, falë këmbënguljes së Mencía dhe prindërve të saj për të jetuar së shpejti mund të ndihmojë në shpëtimin e fëmijëve të tjerë nga lotaria ogurzezë vdekjeprurëse e sëmundjeve gjenetike.

 


Të fundit

Doktorët i thanë se e bija do të vdiste para se të buzëqeshte, Isabel Lavín dhe Mencia marin fitoren më të madhe të jetës

Të gjithë prindërit janë të ngazëllyer për buzëqeshjen e parë të foshnjave të tyre; por për Isabel Lavín ka...

Përmbytje në Itali, situata drejt përkeqësimit

Përmbytje masive janë regjistruar në provincën e Comos në Itali. Mediat përtej Adriatikut, kanë publikuar pamje të përmbytjeve dhe tregojnë se në zona të caktuara...

Befason studimi i ri: Pak alkool, mbron zemrën

Nëse keni ndonjë problem kardiovaskular, një sasi e vogël alkooli çdo ditë mund t`ju ndihmojë të reduktoni rrezikun e një ataku kardiak apo hemorragjie...

Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

MSHMS apelon qytetarët të vaksinohen, për të frenuar përhapjen e varianteve të reja të Covid19. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë...

U gjet i shtrirë në tokë, humb jetën 55-vjeçari në Elbasan

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Elbasan ku një 55-vjeçar ka humbur jetën. Burime bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur...

Lajme të tjera

Web TV