Përmbytje në Itali, situata drejt përkeqësimit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Përmbytje masive janë regjistruar në provincën e Comos në Itali.

Mediat përtej Adriatikut, kanë publikuar pamje të përmbytjeve dhe tregojnë se në zona të caktuara ka pasur rrëshqitje dherash. Zjarrfikëset kanë ndërhyrë për të shpëtuar të moshuarit dhe personat e tjerë që kanë pasur nevojë për ndihmë.

Sipas raportimeve 50 persona ishin bllokuar brenda shtëpive të tyre, ndërsa rruga shtetërore Regina, u bllokua nga uji.

Situata vijon të mbetet e vështirë në zonën e Belivos, pasi ekziston mundësia që të rritet së tepërmi diga e liqenit Cernobbio dhe përmbytjet të bëhen më të mëdha. Kujtojmë se javët e fundit pjesa më e madhe e Evropës Perëndimore është “mbërthyer” nga uji.

 


Të fundit

Përmbytje në Itali, situata drejt përkeqësimit

Përmbytje masive janë regjistruar në provincën e Comos në Itali. Mediat përtej Adriatikut, kanë publikuar pamje të përmbytjeve dhe tregojnë...

Befason studimi i ri: Pak alkool, mbron zemrën

Nëse keni ndonjë problem kardiovaskular, një sasi e vogël alkooli çdo ditë mund t`ju ndihmojë të reduktoni rrezikun e një ataku kardiak apo hemorragjie...

Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

MSHMS apelon qytetarët të vaksinohen, për të frenuar përhapjen e varianteve të reja të Covid19. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë...

U gjet i shtrirë në tokë, humb jetën 55-vjeçari në Elbasan

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Elbasan ku një 55-vjeçar ka humbur jetën. Burime bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur...

Shkoi për t’u larë me familjarët, 7-vjeçarja mbytet në lumin Buna

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Shkodër. Një vajzë 7 vjeçe është mbytur në ujërat e lumit Buna, në afërsi të fshatit Oblikë. Lajmi...

Lajme të tjera

Web TV