“Shmangni daljen në diell”/ Kjo javë do jetë më e vështira, temperaturat mbi 40°C

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kjo javë pritet të jetë një ndër javët më të vështira sa i përket temperaturave të larta por jo vetëm. Mbi rajonin e Ballkanit (rrjedhimisht edhe mbi vendin tonë) gradualisht po depërtojnë masa ajrore të nxehta me origjinë nga shkretëtira e Saharasë, raporton Shërbimi Meterologjik Ushtarak.

Për tu theksuar është se për shkak të origjinës nga shkretëtira e Saharasë parashikohet që masat ajrore do të kenë një sasi të lartë të grimcave të pluhurit dhe rërës. Cilësia e ajrit do të jetë e dobët për shkak të sasisë së lartë të këtyre grimcave si dhe do të krijojnë efektin serë sa i përket temperaturave.

Për shkak të temperaturave të larta mbi 40 gradë Celcius që priten të regjistrohen nga mesjava e deri në fundjavë (kryesisht zonat e ulëta), këshillojmë të gjithë ndjekësit tanë të shmangin sa më shumë ekspozimin në diell pa arsye të fortë.


Të fundit

Përmbysi autobusin në Kroaci, Gjykata vendos 1 muaj arrest me burg për shoferin

Kroaci Gjykata në Kroaci ka vendosur një muaj paraburgim për shoferin e autobusit që shkaktoi tragjedinë shqiptare, ku humbën jetën...

“Shmangni daljen në diell”/ Kjo javë do jetë më e vështira, temperaturat mbi 40°C

Kjo javë pritet të jetë një ndër javët më të vështira sa i përket temperaturave të larta por jo vetëm. Mbi rajonin e Ballkanit...

Koloseumi, historia e simbolit të Romës

Koloseumi ose i njohur fillimisht si Amfiteatri Flavian, është një amfiteatër gjigant në qendër të qytetit të Romës, Itali. Ndërtimi i Koloseumit filloi nën urdhërin...

Shiu artificial/ Spanja, territori i eksperimenteve të mbjelljes së reve

Provat midis 1979 dhe 1981 kanë përfunduar të kufizuara në përpjekjen për të shmangur humbjet bujqësore për shkak të efekteve të klimës Ana Carrasco González Midis...

Rebelimi i vitit 1968, një revolucion që ndryshoi botën

Pushteti u frikësua nga revolucioni që nuk përparoi, por ishte protesta që pati ndikim në dekadat që do të vinin Revolucioni më i rëndësishëm dhe...

Lajme të tjera

Web TV