Mbretëresha Susan e shqiptarëve kërkoi rinovimin e pasaportës së saj australiane, por australia i dha një me emër tjetër

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Korrik 2021

“International Herald Tribune” ka botuar, me 16 tetor 1979, në faqen n°7, një shkrim në lidhje me incidentin diplomatik të rinovimit të pasaportës australiane të Mbretëreshës Susan, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Gruas së mbretit në ekzil i është mohuar përdorimi i titullit

Burimi : International Herald Tribune, 16 tetor 1979, f.7


Canberra, 15 tetor (Reuters) — Gruas me origjinë australiane të Mbretit Leka të Shqipërisë në ekzil i është refuzuar një pasaportë australiane që mban titullin e saj, tha sot një zëdhënës i punëve të jashtme.

Zëdhënësi tha se Susan Cullen-Ward kishte aplikuar për rinovimin e pasaportës me titullin Mbretëresha Susan e Shqiptarëve, por ajo mori një në emër të Susan Leka.

Të fundit

Mbretëresha Susan e shqiptarëve kërkoi rinovimin e pasaportës së saj australiane, por australia i dha një me emër tjetër

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Korrik 2021 “International Herald Tribune” ka botuar, me 16 tetor 1979, në faqen n°7, një...

Mes dhimbjesh e lotësh! Familjarët presin trupat e pajetë nga aksidenti në Kroaci

10 qytetarët nga Kosova të cilët ishin nisur drejt vendlindjes mbërritën në atdhe vetëm të vdekur. Ata nuk mundën dot të shkonin në vendlindje...

Lojërat Olimpike/ Shqipëria ende pa medalje, peshëngritësi Calja gabon dy nga tre provat në shkëputje

Briken Calja e mbylli në vendin e shtatë garën në stilin e shkëputjes në “Tokio 2020”, duke mos arritur rezultatin që pretendonte. Peshëngritësi kuqezi mundi...

Rama poston pamjet nga “Rruga e Arbrit”: Po punohet për shtresat asfaltike dhe hapjen e tunelit të Murrizit

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në faqen e tij të “Facebook” pamje nga punimet në “Rrugën e Arbrit”. Në mesazhin e tij, Rama thekson se...

Rama dhe Vuçiç dy ditë në Shkup, Mini-Shengeni ballkanik pa Kosovën

"Ballkani i ri, europian". Kjo është nisma e tre udhëheqësve të shteteve të Ballkanit Perëndimor që synojnë vënien në zbatim të "Mini-Shengenit" dhe të...

Lajme të tjera

Web TV