29 korrik 1981/ 750 milionë njerëz, ndjekin martesën e Dianës me princin Çarls

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në vitin 1981, Princi Çarls u martua me Lady Diana Spenser në një dasmë përrallore e shikuar nga 750 milionë njerëz në të gjithë botën, sipas BBC.

Princi i Wellsit (Princi Çarls) kishte qenë më parë i lidhur me Lady Sarah motrën më të madhe të Lady Diana, dhe në të tridhjetat e tij ai ishte nën presion të vazhdueshëm të martohej.

Princi i Uellsit kishte njohur Lady Dianën për disa vite, por ai së pari mori një interes serioz në të si një nuse të mundshme gjatë verës së vitit 1980, kur ata ishin mysafirë në një fundjavë të vendit, ku ajo e shikonte atë të luajë polo. Ai e ftoi Dianën për një fundjavë lundrimi, në jahtin mbretërore Britanik, ku pastaj Diana u takua me familjën e Princit Charles. Ajo u mirëprit mirë nga Elizabet e dytë, nga Duka e Edinburgut dhe nga nëna e mbretëreshës Elizabet.

Fejesa u bë zyrtare me 24 shkrut 1981, Lady Diana zgjodhi një unaze prej 30,000 funtave i përbërë prej 14 diamantëve përreth një safiri, e ngjajshme me unazën e fejesës së ëmës së saj.

Njëzet vjeçarja Diana u bë Princesha e Wellsit, kur ajo u martua me Princin e Wellsit më 29 korrik 1981 në Katedralen e Shën Palit.

Gjatë martesës me Princin e Wellsit ajo kishte dy djem William dhe Harry.

Martesa e pakënaqur dhe skandaloze përfundoi me divorc në vitin 1996


Të fundit

29 korrik 1981/ 750 milionë njerëz, ndjekin martesën e Dianës me princin Çarls

Në vitin 1981, Princi Çarls u martua me Lady Diana Spenser në një dasmë përrallore e shikuar nga 750...

29 korrik 1913/ Vendimi i Fuqive të Mëdha: Shqipëria të drejtohet nga një priinc gjerman

Në 29 korrik të vitit 1913, Fuqitë e Mëdha bien dakord që Shqipëria të vendoset nën sovranitetin e princit gjerman Wilhelm Friedrich Heinrich i...

Paditi kryebashkiakun Veliaj për shpifje/ Basha thirret në GJKKO për të dhënë dëshminë e tij!

Lulzim Basha është paraqitur sot në Gjykatën e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Ai është thirrur për të dhënë dëshminë e tij...

Harku i Triumfit, si u ndërtua kryevepra e Parisit

Në muret e harkut janë gdhendur me emrat e 128 betejave në historinë e Francës, të fituara nga ushtritë republikane dhe perandorake, si dhe...

Kosova lidere në rajon për shpërblimin e medalistëve

Të gjithë sportistët e Kosovës, të cilët kanë arritur rezultate kulmore në disiplinat sportive, qoftë në kampionate evropiane, botërore apo lojëra olimpike, do ta...

Lajme të tjera

Web TV