Korrik 1971 – Programi Apollo 15/ Zbret në Hënë automjeti i parë Rover për eksplorim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Anija Apollo 15 zbret në Hënë modulin Falcon për eksplorim. Ky ishte dhe automjeti i parë Rover në Hënë.

Apollo 15 (26 korrik 1971 – 7 gusht 1971) ishte misioni i nëntë i ekuipazhit në programin Apollo të Shteteve të Bashkuara dhe i katërti që u ul në Hënë.

Ekuipazhi i anijes Apollo 15 përbëhej nga atronautët David Skot, Alfred Uorden dhe Xhejms Irvin. Ata u nisën nga Toka në korrik 1971 dhe zbritën në Hënë në zonën e quajtur Hadley Rille afër Maleve Apenine, në veriperëndim të vendin ku ishte ulur Apolli 11.

Astronautët e Apollo 15 u kthyen pa problem në Tokë. Shkencëtarët u befasuan nga gurët që ata sollën me vete. Njërin prej tyre, shkencëtarët e quajtën Guri i Gjenezës, sepse besohet të ketë një moshë prej 4 miliardë vjetësh. Sipas shkencëtarëve, ky gur ishte krijuar kur Hëna kishte qënë në moshën e saj më të herëshme. Gjithashtu, dheu që astronautët sollën nga Hëna përmbante copa kristali në ngjyrë portokalli. Shkencëtarët thonë se ky kristal ishte rezultat i materialeve të krijuara në një thellësi prej 300 kilometrash nën sipërfaqen e Hënës.

Ky ishte misioni i parë me një qëndrim më të gjatë në Hënë dhe një fokus më të madh shkencor sesa uljet e mëparshme. Kozmonautët kaluan 181⁄2 orë në sipërfaqen e Hënës dhe mblodhën 77 kilogram të materialit sipërfaqësor.


Të fundit

Korrik 1971 – Programi Apollo 15/ Zbret në Hënë automjeti i parë Rover për eksplorim

Anija Apollo 15 zbret në Hënë modulin Falcon për eksplorim. Ky ishte dhe automjeti i parë Rover në Hënë. Apollo...

Me pamje nga kampusi i Universitetit Bujqësor, Rama uron një ditë të mbarë: Projekt i denjë, me standarde evropiane

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e pamjeve nga kantieri i Kampusit të Universitetit Bujqësor. Me pamje panoramike të kampusit...

Bismarku, ‘kancelari i hekurt’ i Gjermanisë

Otto Eduard Leopold von Bismarck, lindi më 1 Prill, 1815 dhe vdiq më 30 korrik, 1898   Është një tabllo, që për shumë gjermanë është e...

E rëndë në Mat, 3 fëmijë gjejnë një armë duke kullotur bagëtitë në mal dhe luajnë me të! Vritet aksidentalisht 13-vjeçari

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në fshatin Gërnac në Mat, ku është gjetur i vrarë me armë zjarri një 13-vjeçar. I mituri me mbiemrin...

Lajme të tjera

Web TV