Beteja e Aleksandrisë/ Mark Antoni arrin një fitore të vogël mbi forcat e Oktavianit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në fundin e korrikut të vitit 30 pes, u zhvillua beteja e Aleksandrisë: Mark Antoni arrin një fitore të vogël mbi forcat e Oktavian-së, por shumica e ushtrisë më pas e braktis, duke e shtyrë atë në vetëvrasje.

Antony ishte një mbështetës i rëndësishëm dhe komandant ushtarak për Jul Cezarin. Pas vrasjes së Cezarit në vitin 44 pes, Antoni bashkoi forcat me Markus Lepidus, një nga gjeneralët e Cezarit, dhe djalin e birësuar të Cezarit,  Oktavianin – dhe të tre vendosin një diktaturë treshe e njohur si triumvirat i dytë. Ata eleminuan vrasësit e Cezarit, dhe e ndanë qeverisjen e Republikës së Romës ndërmjet tyre. Antonit iu caktua  krahinat lindore romake, përfshi Egjiptin e sunduar nga Mbretëresha Kleopatra. Por marrëdhëniet brenda triumviratit ishin të tensionuara.

Lufta civile mes Antonit dhe Oktavianit u shmang në vitin 40 pes, kur Antoni u martua me motrën e Oktavianit. Pavarësisht nga kjo, Antoni vazhdoi dashurinë e tij me Kleopatrën, gjë që tendosi edhe më shumë lidhjet politike me Romën. Senati romak, drejtuar nga Oktaviani i shpalli luftë Kleopatrës dhe e quajti Antonin tradhtar. Pas betejës së Aleksandrisë, Antoni u mund përfundimisht nga Oktaviani në betejën detare në Aktium (Gjiri i Artës) dhe kryen vetë-vrasje. Pak pas kësaj, Kleopatra gjithashtu vetë-vritet.

Kështu Oktaviani shpallet perandor August dhe Roma Perandori.


Të fundit

Beteja e Aleksandrisë/ Mark Antoni arrin një fitore të vogël mbi forcat e Oktavianit

Në fundin e korrikut të vitit 30 pes, u zhvillua beteja e Aleksandrisë: Mark Antoni arrin një fitore të...

Franz List, kompozitor Hungarez që ishte një pianist virtuoz

Si kompozitor, Liszt ishte një nga përfaqësuesit më të shquar të Shkollës së Re Gjermane. Ai la pas një punë të gjerë dhe të...

Përse këshillohet përsëri veshja e maskës

Prapë duhet të vendosim maska? Edhe nëse jemi të vaksinuar? Për një pjesë të madhe të Shteteve të Bashkuara, kjo është këshilla e fundit nga...

“Non grata”/ SHBA ultimatum Bashës: Berisha të mos jetë në Parlament

Ambasadroja amerikane në Tiranë Yuri Kim i ka kërkuar dje kryedemokratit Lulzim Basha që të largojë Sali Berishën nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike....

Lajme të tjera

Web TV