Lojërat Olimpike/ Rezultat fantastik për Shqipërinë, Luiza Gega kualifikohet në finale

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një tjetër arritje e sportit shqiptar. Atletja shqiptare Luiza Gega, ka arritur një rezultat fantastik, teksa është kualifikuar në finalet e 3000 m me pengesa më Olimpiadën e Tokyos.

32-vjeçarja shënoi kohën 9:23.85, duke u renditur e pesta në baterinë e dytë, rezultat ky që e kualifikon direkt në finalen e madhe të 4 gushtit. Është hera e parë që Gega arrin në finalen e Lojërave Olimpike, ndërsa më parë ka marrë pjesë në finalen e Botërorit.

Ndërkohë që vendin e parë në baterinë ku garonte Luiza Gega, e zuri atletja amerikane, Kornei Freriçs. Një atlete shqiptare del në finale të Olimpiadës, duke sfiduar kështu vajzat më të shpejta të botës, ky është kulmi i atletikës shqiptare.


Të fundit

Teatri Kombëtar/ Veliaj: Do të vijojë ndërtimi, çdo punë e bukur në Tiranë pengohet

Në një intervistë nga Tokio, ku i është bashkuar ekipit tonë kombëtar në lojërat olimpike atje me ftesë të...

U arrestua nga Interpoli në Gjermani, 30-vjeçari nga Saranda ekstradohet në Shqipëri (Emri)

Ekstradohet nga Gjermania një 30-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim drogë dhe pjesëmarrje në grup kriminal. Burime zyrtare nga Policia e Shtetit bënë me...

“Dua divorcin”, emigranti shqiptar në Greqi masakron me thikë bashkëshorten në sy të fëmijëve të mitur

Një tjetër ngjarje e rëndë është regjistruar në Greqi, ku një 47-vjeçar shqiptar ka plagosur me thikë bashkëshorten e tij. Ngjarja ka ndodhur para...

Moderatorja shqiptare poston foton seksi të Jennifer Lopez: Je dhe nënë ti, 52 vjeçe e mbete duke nxjerr të pasmet jashtë

Moderatorja Aulona Musta njihet për format e saj trupore. Ajo ushtrohet shumë dhe falë stërvitjes së madhe dhe ushqyerjes së shëndetshme, ka arritur që...

U mbyt pak ditë më parë në lumin Buna, gjendet trupi i pajetë i 13-vjeçares

Është gjetur sot trupi i pajetë i 13-vjeçares që u mbyt pak ditë më parë në ujërat e lumit Buna. Raportohet se trupi i pajetë...

Lajme të tjera

Web TV