Lukashenko tenton rrëmbimin e atletes në Olimpiadën e Tokios, ndërhyn policia japoneze  

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një skandal ka ndodhur sot në Tokio, gjatë lojërave Olimpike, pasi është tentuar rrëmbimi i një prej sportisteve të Bjellorusisë, me urdhër të presidenti të këtij vendi, Aleksander Lukashenko. Atletja bjelloruse c, ka qenë protagoniste e kësaj ngjarjeje të denjë për një film.

Sprinterja është dërguar sot në aeroportin e Tokios nga dy pjesëtarë të Komitetit Olimpik Bjellorus, pasi kishte ardhur urdhri për ta hipur në avion e kthyer në Bjellorusi, kuptohet pa dëshirën e saj, me kërkesën që kishte ardhur specifikisht nga Aleksandr Lukashenko. Por sportistja bëri rezistencë dhe duke shfrytëzuar forcën e rrjeteve sociale, ia doli të lajmëronte organizatorët dhe të shpëtonte nga një fat që padyshim do të ishte i errët.

Policia japoneze arrit ta bllokonte udhëtimin e saj dhe ajo është aktualisht nën mbikëqyrjen e vendit organizator, teksa ka deklaruar se nuk do të kthehet më në Bjellorusi.

Tsimanouskaja duhej të garonte të hënën në 20 metra si dhe në stafetën 4×400 metra të enjten. Por Komiteti Olimpik Bjellorus i komunikoi që të bëhet gati për kthimin në shtëpi. 24-vjeçarja ishte ankuar në rrjetet sociale se po detyrohej të garonte në disiplina për të cilat nuk ishte stërvitur, pasi shumë atletë bjellorusë nuk kalonin kontrollin antidoping.

Komiteti Olimpik deklaroi se doktorët e kishin vendosur kthimin e saj në shtëpi për shkak të “gjendjes psikologjike”. Shpesh, kritikat ndaj Lukashenkos dhe regjimit të tij cilësohen si “çrregullime mendore” në Bjellorusi dhe fatkeqët që guxojnë të flasin përfundojnë pas hekurave. Për fatin e mirë të Tsimanouskaja, e ardhmja e saj nuk do të jetë ashtu.

 


Të fundit

Lukashenko tenton rrëmbimin e atletes në Olimpiadën e Tokios, ndërhyn policia japoneze  

Një skandal ka ndodhur sot në Tokio, gjatë lojërave Olimpike, pasi është tentuar rrëmbimi i një prej sportisteve të...

Braçe iu kërkon ndjesë banorëve të Fierit: Merr fund ferri 70 vjecar i plehrave, hapet nje faqe e re per trajtimin e mbetjeve

Zv/kryeministri Erion Braçe ka reaguar pas heqjes së plehrave nga fusha e mbetjeve në Fier. Braçe shkruan se tani hapet një faqe e re për trajtimin...

Aksidenti i autobusit në Kroaci me 10 viktima/ Zbulohet pse humbën jetën pasagjerët

Aksidenti tragjik i autobusit në Kroaci, si pasojë e të cilit humbën jetën dhjetë qytetarë nga Kosova, që ktheheshin për pushime në vendlindje nga...

40 raste të reja me Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, asnjë viktimë

Ditën e sotme janë regjistruar 40 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, ndërsa nuk është raportuar për asnjë viktimë. Sot ka...

Shqiptari masakroi bashkëshorten në Greqi, nën hetim dy policë për neglizhencë

Vrasja e gruas shqiptare nga bashkëshorti i saj në Greqi ditën e premte ka sjellë edhe njëherë në qendër të vëmendjes dhunën ndaj gruas...

Lajme të tjera

Web TV