Vatrat e zjarrit në vend, Peleshi: Kritike situata në Karaburun dhe Kurbin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka reaguar për situatën aktuale të vatrave të shumta në vend, nga Jugu në Veri.

Nëpërmjet një statusi në rrjete sociale, ai thotë se strukturat e mbrojtjes civile janë duke u përballur me flakët në 5 vatra zjarri, ku më kritiket mbeten ato të Karaburunit dhe Kurbinit.

Peleshi thotë se koordinimi dhe ndërhyrja e menjëhershme e strukturave të emergjencave civile, ka bërë që vatrat të neutralizohen menjëherë, pa u cënuar pasuritë natyrore apo zonat e banuara.

“Aktualisht strukturat e mbrojtjes civile janë duke u përballur me flakët në 5 vatra zjarri, ku më kritiket ngelen ato të Karaburunit dhe Kurbinit.
Ndërkohë gjatë ditës së sotme në Qëndrën e Emergjencave Civile janë lajmëruar me dhjetra vatra.

Koordinimi dhe ndërhyrja e menjëhershme e strukturave të emergjencave civile në nivel vendor dhe qendror ka bërë të mundur neutralizimin e tyre pa cënuar pasuritë natyrore apo zona të banuara.
Bashkëpunimi me komunitetin për parandalimin apo lajmërimin e hershëm të situatave të zjarreve është jetik për të limituar pasojat e temperaturave të larta të këyre ditëve”, shkruan Peleshi.

 


Të fundit

Vatrat e zjarrit në vend, Peleshi: Kritike situata në Karaburun dhe Kurbin

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka reaguar për situatën aktuale të vatrave të shumta në vend, nga Jugu në...

Regjistrohen dy tërmete të njëpasnjëshme në Greqi, ja zona e tronditur

Dy tërmete të radhës janë regjistruar pasditen e sotme në Greqi. Sipas të dhënave, lëkundjet u ndjenë një minutë njëri pas tjetrit. Konkretisht në orën 19:03...

Ende aktiv zjarri në Mamurras, rrezikohen banesat

Vatrat e zjarrit nuk dinë të ndalen në këto ditë të nxehta vere. Një vatër e fuqishme zjarri është aktivizuar në Mamurras. Zjarri sipas...

Misteri i tërheqjes në dashuri, ja katër ligjet

Ekziston një gjë e tillë si ligjet e tërheqjes në marrëdhëniet e dashurisë. Ky fakt sugjeron që mënyra se si lidheni me një person...

Balla apel qytetarëve: Duke u vaksinuar mbrojmë veten dhe njerëzit e dashur

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të pavaksinuar që të shkojnë sa më parë...

Lajme të tjera

Web TV