“Rreziku, akoma prezent”/ Peleshi bën bilancin e situatës me zjarret: E vetmja vatër serioze Karaburuni

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka dalë sot në terren, duke u ndalur në bazën e Pashalimanit, nga ku foli lidhur me situatën e zjarreve në vend.

Peleshi tha se presim që zjarret të vihen nën kontroll brenda ditës, por theksoi se ky nuk mund të jetë një premtim, pasi rreziku është ende prezent.

Forcat tona të Armatosura janë në të gjithë territorin, nga dita e parë që ka filluar kjo stinë e nxehtë, që është pasuar me zjarre të shumtë. Natyrisht komandanti i bazës ka bërë një punë shumë të mirë. Duke qenë se rrezikun akoma e kemi prezent, do të vazhdojmë punën me shumë intensitet dhe shpresojmë të vëmë në kontroll dhe ta fikim brenda disa orëve, brenda ditës së sotme. Por ky nuk mund të jetë një premtim sepse siç e thatë ju kushtet atmosferike janë të paparashikueshme, sidomos në një zonë si Gadishulli i Karaburunit”, tha Peleshi.

Ministri i Mbrojtjes tha se e vetmja vatër serioze zjarri për momentin është ajo e Karaburunit, ndërsa shtoi se është shmangur prekja e Llogarasë.

E konsiderojmë deri më tani të menaxhuar me sukses. Së pari nuk kemi pasur humbje jete, të lënduar, as banesa. Afër kërcënimit të zjarreve kanë qenë banesat në zonën e Ksamilit dhe në një fshat të Përmetit. Por tani ato janë shuar. Kanë shkuar respektivisht 20 efektivë të Forcave të Armatosura. Kemi tejkaluar situatën e vështirë edhe në dy fshatra të Fierit, është fikur edhe zjarri në Mamurras. Tani e vetmja vatër serioze ka mbetur Karaburuni. Kemi shmangur prekjen e Parkut të Llogarasë”, shtoi ministri.


Të fundit

“Rreziku, akoma prezent”/ Peleshi bën bilancin e situatës me zjarret: E vetmja vatër serioze Karaburuni

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka dalë sot në terren, duke u ndalur në bazën e Pashalimanit, nga ku...

Greqia regjistron temperatura rekorde, ja sa gradë celsius shënoi termometri

Temperatura rekord në Greqi, në zonat qendrore termometri shkon në 47 gradë, qeveria në gatishmëri. Udhëzim të posaçëm për ata që punojnë në ambientet...

Lot dhe dhimbje dhe trëndafila të bardhë/ Burri i preu fytin me thikë, Anisa Shehu përcillet për në banesën e fundit (Fotot)

31-vjeçarja Anisa Shehu, viktimë e një sulmi makabër nga bashkëshorti i saj, është përcjellë sot për në banesën e fundit. Ceremonia mortore është mbajtur këtë...

Ndërron jetë vajza 4-vjeçare e reperit të njohur

Vajza e reperit të famshëm Fetty Wap, Lauren ka ndërruar jetë në moshën 4-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur nëna e saj, Turquoise përmes...

Goditi me çifte 55-vjeçarin në Vlorë, arrestohet burri

Një 55-vjeçar në Vlorë është plagosur me armë gjahu. Sipas policisë ngjarja ka ndodhur për motive të dobëta në vendin e quajtur “Lumi i Kripës”...

Lajme të tjera

Web TV