SPAK ankimon në Gjykatën e Apelit vendimin për ish-ministrin Mediu, ja arsyeja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prokuroria e Posaçme (SPAK) ka ankimuar në Gjykatën e Apelit vendimin e GJKKO-së për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu.

Ky ankimim ka ardhur pas vendimit të Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, e cila vendosi disa ditë më parë që të mos rinisnin hetimet ndaj Mediut.

Ish-ministri shqiptar akuzohet si një ndër njerëzit kryesor, përgjegjës, për tragjedinë e Gërdecit, por gjyqtari Erion Çela vendosi që dosja e “Gërdecit” të mos rigjykohej.

Tashmë pritet që çështjen ta marrë në dorë Gjykata e Posaçme e Apelit, e cila do të vendosë nëse do të rifillojnë sërish hetimet kundër ish-ministrit për tragjedinë që la pas 26 viktima, mes tyre edhe fëmijë.

 

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV