Ushtrime të thjeshta dhe efektive për ta mbajtur mendjen të re dhe për të luftuar Alzheimerin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

E para nga këto është një zakon shumë i famshëm në Itali. Bëhet fjalë për trajnimin e mendjes falë enigmave ose sudokut: një seri lojërash të dizajnuara për të stimuluar kujtesën, gjuhën dhe vëmendjen.

Një ide tjetër është të luash me numrat, të kryesh llogaritje me mendje dhe të praktikosh matematikën: në këtë mënyrë ne do të trajnojmë trurin për ta mbajtur atë të ri dhe të përshtatshëm.

Në të njëjtën mënyrë mund të studioni një gjuhë të re ose edhe të mësoni të luani një instrument muzikor: të dyja janë teknika të shkëlqyera për stimulimin e trurit.

 

Si të stimulojmë trurin?

Leximi i librave gjithashtu do të stimulojë mendjen. Në fakt, të mësuarit e fjalorit të ri, do të rrisë gjithashtu stimulimin. Nëse duam të ndërthurim stimulimin njohës me ushtrimet fizike, atëherë mund të shëtisim përgjatë rrugëve të reja dhe të panjohura pasi t’i studiojmë në një hartë. Në këtë mënyrë mendja jonë do të detyrohet të arsyetojë në mënyrë që të orientohet, duke na siguruar në praktikë një ushtrim të shkëlqyeshëm fizik dhe mendor.

Më në fund, një ushtrim i mirë do të jetë gjithashtu të përpiqesh të shkruash me dorën jo-dominante: në këtë mënyrë gradualisht do ta mësojmë trurin të bëjë lëvizje të reja me të cilat nuk është mësuar. Një ushtrim që do ta bëjë mendjen tonë të shpejtë dhe elastike si kurrë më parë.

 

Burimi: proiezionidiborsa.it

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV