I biri i telefononte vazhdimisht, por prindërit nuk i përgjigjeshin/ Vdekja e 64-vjeçarit nga zjarret në Gjirokastër, dalin detaje të reja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të tjera detaje janë zbardhur nga ngjarja e ndodhur dje në fshatin Asim Zeneli në Gjirokastër ku mbeti i vdekur si pasojë e zjarrit 64-vjeçari Andrea Haxhiaj si dhe u plagos bashkëshortja e tij.

Mësohet se 64-vjeçari është asfiksuar nga tymi duke mbetur i bllokuar mes flakëve. Sipas dëshmisë së gruas së plagosur çifti kishte 2 fëmijë, njërin që ishte me studime në Tiranë, dhe një tjetër që jeton në fshat.

Ky i fundit u përpoq të lidhej me prindërit në telefon, por këta të fundit nuk përgjigjeshin. I shqetësuar ai komunikoi me të afërmit duke dhënë alarmin. Ndërkaq mësohet se çifti Haxhiaj banonte në një shtëpi dykatëshe.

Fatkeqësisht kryefamiljari është asfiksuar nga tymi, duke mbetur mes flakëve, çka vështirësoi identifikimin e tij. Bashkëshortja mori gjithashtu djegie të shumta në trup dhe ndodhet për mjekim në spitalin e Tiranës.

Në tre fshatra të Gjirokastrës janë bërë thirrje për evakuim, por jo të gjithë banorët u janë përgjigjur pozitivisht kërkesës së autoriteteve. Banorët janë përpjekur ta shuajnë vetë zjarrin, duke luftuar me mjete rrethanore me flakët. Fillimisht ata kanë dalë në oborret e banesave dhe më pas një rrugën kryesore të fshatit.

Ndërkaq sot situata në Gjirokastër paraqitet e normalizuar dhe nuk janë evidentuar më vatra zjarri aktive./ Panorama


Të fundit

I biri i telefononte vazhdimisht, por prindërit nuk i përgjigjeshin/ Vdekja e 64-vjeçarit nga zjarret në Gjirokastër, dalin detaje të reja

Të tjera detaje janë zbardhur nga ngjarja e ndodhur dje në fshatin Asim Zeneli në Gjirokastër ku mbeti i...

U kapën me doza kanabisi dhe kokainë/ Tre persona bien në pranga, policia zbardh detaje

Tre persona kanë përfunduar sot në prangat e policisë së Fierit, dy prej të cilëve janë arrestuar për posedim të lëndëve narkotike kanabis sativa...

Dua Lipa e djeg me valle shqiptare në Sarandë (Video)

Edhe pse është rritur larg atdheut, Dua Lipa duket tepër e lidhur me traditat shqiptare. Këngëtarja ka mbajtur të përditësuar ndjekësit e saj me...

Ava Max rrëfen historinë e vështirë: Prindërit e mi u larguan nga Shqipëria me vetëm një valixhe në dorë

Artistja shqiptare me famë botërore, Ava Max, ka pozuar së fundmi për kopertinën e revistës së famshme amerikane “Uproxx”. Teksa është shfaqur mjaft atraktive në...

Ministria e Mbrojtjes: Është bërë e mundur shuarja e zjarreve në Gjirokastër, vijon puna për kontrollin e vatrave të tjera

Ministria e Mbrojtjes në një njoftim për mediat ka bërë me dije se vijon puna për shuarjen e flakëve të zjarrit në disa zona...

Lajme të tjera

Web TV