Pse njerëzit nuk mund të jetojnë më shumë se 150 vjet?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkencëtarët kanë dhënë shpjegime pse njerëzit nuk do të jenë në gjendje të jetojnë më shumë se 150 vjeç. Ata zhvilluan një aplikacion për të parashikuar jetëgjatësinë maksimale.

Si pjesë e studimit, ata zbuluan se ishin dy parametra kryesorë përgjegjës për jetëgjatësinë e njeriut, të dy mbulonin faktorët e stilit të jetesës dhe mënyrën se si trupi reagon.

Faktori i parë është mosha biologjike, e lidhur me stresin, stilin e jetës dhe sëmundjet, dhe e dyta është elasticiteti, duke reflektuar sa shpejt faktori i parë kthehet në normale.

Kjo i lejoi ekipit të përcaktonte se më e gjata që çdo njeri ka gjasa të ketë jetuar ndonjëherë është 150 vjet; pothuajse dyfishi i jetëgjatësisë aktuale mesatare të Mbretërisë së Bashkuar prej 81 vjetësh.

Zbulimi bazohet në mostrat e gjakut nga dy studime të ndryshme gjatësore të ADN-së, të analizuara nga ekipi nga Gero, një kompani bioteknike me bazë në Singapor dhe Qendra Gjithëpërfshirëse e Kancerit Roswell Park në Buffalo, New York.

Kur truri i njerëzve bëhet “i vjetër”? Në moshën 25 vjeç, sugjeroi kërkimi në shkurt 2017. Lëngu cerebrospinal (CSF), i cili gjendet në tru dhe palcën kurrizore, ndryshon shpejtësinë e lëvizjes te njerëzit më të vjetër se mesi i të 20-ave, zbuloi një studim i Universitetit Lancaster.

Këto lëvizje janë të lidhura me frymëmarrjen dhe rrahjet e zemrës, me ndryshimet e CSF të lidhura më parë me kushte të tilla si skleroza e shumëfishtë dhe presioni i lartë i gjakut.

Është e paqartë nëse këto ndryshime të CSF shoqërohen me çrregullime të trurit që zakonisht prekin të moshuarit, siç është demenca.

Hulumtimet e mëparshme sugjerojnë se vëllimi dhe pesha e trurit fillon të bjerë me rreth pesë përqind në dekadë kur një person mbush 40 vjeç.

Në anën e këtyre gjetjeve, autorja e studimit, Prof. Aneta Stefanovska, shtoi se hulumtimet e mëtejshme “mund të hapin kufij të rinj në kuptimin dhe diagnostikimin e sëmundjeve të ndryshme neurodegjenerative dhe të lidhura me plakjen për të përmirësuar procedurat diagnostikuese dhe prognozën e pacientit.”

Lexo edhe :  Përhapja e variantit Delta, Greqia rrezikon mbylljen e ishujve turistikë

Zbulimi doli në dritë gjatë zhvillimit të një metode të re të hetimit të funksionit të trurit, e cila ka zbuluar fazën në jetë kur truri fillon të përkeqësohet.

Hulumtimet e mëparshme të kryera nga Imperial College London sugjerojnë se lënda gri e trurit, e cila mundëson funksionimin e organit, zvogëlohet gjatë moshës së mesme dhe lidhet me vdekjen e qelizave.

Lënda e bardhë, e cila mundëson komunikimin midis grupeve nervore, gjithashtu duket se bie në rreth 40.

Kjo ndodh edhe kur ndodh përkeqësimi i mbështjelljes së mielinës. Mbulesa e mielinës është një substancë yndyrore që rrethon qelizat nervore dhe siguron funksionimin e duhur të sistemit nervor.

Këto ndryshime mendohet se ndodhin për shkak të zvogëlimit të hormoneve dopamine dhe serotonin.

Hulumtuesit përdorën një instrument, të quajtur DOSI (treguesi dinamik i gjendjes së organizmit), që merr parasysh moshën, sëmundjet dhe faktorët e stilit të jetesës, për të zbuluar se sa elastik është trupi ynë, përfshirë aftësinë e tij për tu rikuperuar nga dëmtimet ose sëmundjet.

Qelizat plakëse-ose “mumje”-besohet se mbajnë çelësin e pilulës “eliksiri i rinisë”, tha ekipi, pasi ato janë “të gjalla, por nuk funksionojnë”.

Këto qeliza janë të lidhura me gjithçka, nga artriti deri tek Alzheimer. Për shumicën e historisë njerëzore të regjistruar jetëgjatësia mesatare ka qenë midis 20 dhe 40 vjet. Sot në MB është rreth 80 vjet dhe në SHBA rreth 78 vjet.

Ushqimi i përmirësuar, uji i pastër, kanalizimet më të mira dhe aplikimi i shkencës mjekësore kanë qenë kryesore në rritjen e konsiderueshme të jetëgjatësisë sonë mesatare.

Ekspertët besojnë se në të ardhmen, manipulimi gjenetik, kufizimi i kalorive dhe ilaçet mund të zgjasin jetën shumë më tej./ MCN.tv

 


Të fundit

Pse njerëzit nuk mund të jetojnë më shumë se 150 vjet?

Shkencëtarët kanë dhënë shpjegime pse njerëzit nuk do të jenë në gjendje të jetojnë më shumë se 150 vjeç....

Morena Taraku “tërbon” fansat, pozon duke mbuluar vetëm vendet intime

Morena Taraku njihet për format bombastike dhe për linjat trupore seksi. Modelja shpesh herë provokon imagjinatën e ndjekësve të saj duke pozuar gjysmë e...

Zjarret/ BE aktivizon mekanizmin e mbrojtjes civile! 2 helikopterë do të nisen drejt Shqipërisë nga Çekia dhe Holanda!

Drejt Shqipërisë do të vijnë shumë shpejt 2 helikopterë për të mbështetur operacionet për fikjen e zjarreve, një nga Çekia dhe një nga Holanda....

Franca rikthen kufizimin, mbajtja e maskës sërish e detyrueshme në ambiente të hapura

Franca po rikthen mbajtjen e maskës me detyrim në ambiente të hapura. Ky vendim është marrë kryesisht për destinacione turistike si në Kanë, Nisë...

Mbërritën para 3 ditësh nga kampi i ferrit në ‘Al Hol’, 19 të riatdhesuarit do të merren në pyetje

Për 14 të miturit dhe 3 gratë e rikthyera më 1 gusht në atdhe nga kampi famëkeq i ‘Al Holit’ në Siri do të nisë verifikimi....

Lajme të tjera

Web TV