Korriku i këtij viti, shkencëtarët: I treti më i nxehti në histori

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Korriku i këtij viti ishte muaji i tretë më i nxehtë në histori. Në këtë përfundim arrijnë shkencëtarët e Shërbimit Europian për Monitorimin e Ndryshimeve Klimatike “Kopernikus”, të cilët paralajmërojnë se çlirimi i gazrave serë po ndryshon në mënyrë të pakthyeshme klimën e planetit tonë.

“Me tendencën e globit për t’u ngrohur, ne do të përjetojmë më shpesh muaj që thyejnë rekorde temperaturash gjatë viteve që vijnë”.

Sipas ekspertëve, vetëm muajt Korrik të viteve 2019 dhe 2016 kanë qenë më të nxehtë se ky i sivjetmi. Dëshmi e për këto ndryshime të frikshme është edhe i nxehti i pazakontë që përjetuan këtë vit, Finlanda, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja apo Rusia, ku temperaturat kapërcyen 40 gradë celsius.

Pasojë e tyre janë edhe reshjet e dendura që shkaktuan përmbytje me qindra viktima në gjatë javëve të fundit në Gjermani, Belgjikë e Kinë.

Shërbimi Kopernikus bën regjistrim të veçantë të temperaturave në vende të ndryshme të kontinentit dhe botës që prej viteve ’50.


Të fundit

Korriku i këtij viti, shkencëtarët: I treti më i nxehti në histori

Korriku i këtij viti ishte muaji i tretë më i nxehtë në histori. Në këtë përfundim arrijnë shkencëtarët e...

Ngjajnë? Të gjithë po thonë se Georgina Rodriguez është sozi e moderatores shqiptare

Si duket fansat kanë gjetur sozinë e Leit dhe mund të themi se ka qëlluar në shenjë. Moderatorja e sportit ka zbuluar se çdo...

“Doja të garoja edhe për 25 vite të tjera”, Valentino Rossi njofton tërheqjen nga MotoGP

Valentino Rossi ka njoftuar të enjten se do të tërhiqet nga motoçiklizmi në fund të këtij sezoni. 42-vjeçari i cili ka fituar 9 tituj botërorë...

Greqi/ Tre të plagosur pas një përplasje të armatosur, njeri prej tyre shqiptar

Një shqiptar dhe dy grekë u dërguan të plagosur në orët e para të mëngjesit në spital, me shumë mundësi pas një përplasjeje të...

COVID-19/ Dje u shënuan 99 raste, rriten sërish infektimet në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, 3,601 testime, 132 raste të reja, dhe 29 të shëruar në 24 orët e fundit Muaji Gusht do të...

Lajme të tjera

Web TV