Manastirliu inspekton spitalin e Sarandës: Në Shtator vihet në funksion pavioni i pediatrisë së re dhe laboratorët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka inspektuar investimet në spitalin e Sarandës. Manastriliu ka bërë me dije se brenda muajit shtator do të përfundojë pediatria dhe laboratori i ri me teknika bashkëkohore. Ndërsa theksoi se deri më tani në spital është investuar tek materniteti dhe shërbimi i kirurgjisë.

 

“Në Shtator vihet në funksion pavioni i pediatrisë së re në spitalin e Sarandës, që përkon me linjën e të gjithë investimeve që ne jemi duke bërë për të përmirësuar shërbimet për fëmijët. Spitalit të Sarandës do të vijojnë t’i shtohen shërbime të reja, ashtu sikurse në spitalet universitare dhe rajonale janë vendosur në funksion laboratorë të cilët tashmë ofrojnë një gamë shërbimesh shumë të gjerë, rreth 164 analiza ofrohen në këto spitale. Edhe spitali i Sarandës është pjesë e rrjetit të laboratorëve që përfshihen në këtë investim. Prej muajit shtator do të kemi një laborator të ri në këtë spiatal, të pajisur me aparatura bashkëkohore”, tha Manastirliu.

 

Ministrja e Shëndetësisë nënvizoi se spitali i Sarandës është fuqizuar edhe me potenciale të burimeve njerëzore.

 

“Një nga pikat e tjera është edhe forcimi i spitaleve tona me potencialet njerëzore dhe jam e kënaqur që mjekë të rinj i janë bashkuar spitaleve tona. Në spitalin e Sarandës ne kemi mjekë të rinj, mjek pediatër, mjek kirurg, mjek gjinekolog-obstetër që i janë bashkuar ekipit fantastik të mjekëve të spitalit të Sarandës”, tha Manastirliu.


Të fundit

Manastirliu inspekton spitalin e Sarandës: Në Shtator vihet në funksion pavioni i pediatrisë së re dhe laboratorët

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka inspektuar investimet në spitalin e Sarandës. Manastriliu ka bërë me dije se brenda...

Detaje nga aksidenti ku humbi jetën i mituri/ Nëna evitoji përplasjen me këmbësoren

Detaje tragjike zbardhen nga aksidenti që i mori jetën një djali vetëm 6 vjeç në Elbasan. Ngjarja e rëndë ndodhi sot rreth orës 09:15,...

Gjykata e Lartë cakton seancën e rradhës për ish-ministrin Tahiri, ja kur mbahet

Gjykata e Lartë ka caktuar datën e seancës për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, për datën 28 shtator 2021. Trupi gjykues, me kryetar Ilir Pandën...

E rëndë/ Nëna humbet kontrrollin e makinës, vdes 3-vjeçari

Një aksident i rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Elbasan. Në fshatin Bujqës një makinë e drejtuar nga një 38-vjeçare ka dalë nga...

Ja produkti që keni në shtëpi dhe bën “mrekulli” me lëkurën tuaj pas plazhit

Produktet ‘pas diellit’ janë vazhdimisht të rekomanduara, por jo gjithmonë funksionojnë për bezdinë që na krijon lëkura kur fillon të bjerë pas plazhit Për të...

Lajme të tjera

Web TV