Zjarret në Maqedoninë e Veriut/ Shkrumbohen mbi 3000 ha tokë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më shumë se 3000 ha toke janë djegur si pasojë e flakëve përvëluese që kanë përfshirë Maqedoninë e Veriut ditët e fundit, ndërsa beteja për shuarjen e flakëve vazhdon ende.

Qeveria maqedonase para dy ditësh deklaroi gjendjen e emergjencës për 30 ditë ndërsa deri më tani është shënuar dhe një viktimë.

Në një kohë që përpjekjet për të vënë nën kontroll flakët vazhdojnë, po ashtu ka pasur identifikim të disa rasteve për zjarre vënie të qëllimshme.

Për të vënë në kontroll situatën me zjarret, në ndihmë kanë arritur dhe ekipet zjarrfikëse nga Serbia, Bullgaria, Austria dhe ekipet zjarrfikëse nga Sllovenia dhe një avion C27J i quajtur si “Spartan” nga Rumania.

Në kuadër të nismës ‘ Open Balkan”, Maksuti deklaroi se ka patur diskutime për bashkëpunime edhe me Shqipërinë .

Situata me zjarret në Kosovë është nën kontroll në gjithë vendin, megjithëse disa vatra janë ende të pashuara plotësisht. Kështu ka konfirmuar zëdhënësi në Agjencinë e Menaxhimit Emergjent, Nehat Koçinaj. Vatra te zjarrit ende të pa pushuara plotësisht mbetet e parkut kombëtare Bjeshkët e Rugovës Shtupeç dhe Rajoni i Gjilanit, zjarri në Komunën e Vitisë fshati i ri.

 

Të fundit

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Lajme të tjera

Web TV