Përhapja e “Deltës” panik në Gjermani, vendi rikthen përsëri karantinën për këtë shtet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Duke filluar nga dita e sotme në Gjermani hyn në fuqi karantina e vendosur para disa diitësh për të gjithë ata udhëtarë të cilën vijnë nga tre rajonet e Francës Jugore.

Sipas Institutit Robert Koch për Mbikëqyrjen e Shëndetit Publik u bë me dije se të ata turistë të cilët vijnë nga këto rajone turistike do të duhet të karantinohen për 10 ditë, nëse nuk kanë një pasaportë shëndetësore që vërteton se janë vaksinuar plotësisht ose janë shëruar nga COVID-19.

Pas paraqitjes së testit negative periudha e karantinës mund të zvogëlohet deri në pesë ditë.

Instituti ka vendosur t’i klasifikojë rajonet Occitanie, Provence-Alpes-Côte-d’Azur dhe Corse si zona me “rrezik të lartë” infektimi me koronavirusin e ri, me një incidencë të rasteve të reja më të mëdha se 200 për 100 000 banorë gjatë shtatë ditëve.

Të gjitha këto masa po merren për parandalimin e infektimeve nga variant i ri i Covid-19, Delta.


Të fundit

Përhapja e “Deltës” panik në Gjermani, vendi rikthen përsëri karantinën për këtë shtet

Duke filluar nga dita e sotme në Gjermani hyn në fuqi karantina e vendosur para disa diitësh për të...

Situata në Dukat/ Flakët përhapen gjatë natës duke rrezikuar banesat, ndërhyn helikopteri holandez

Zjarri në Dukat të Vlorës dhe ajo në Majën e Rrunës në Kukës janë dy vatrat problematike ne vend nga zjarret. Pas mesnatës në...

Hiqej si zjarrfikës vullnetar, por ndizte vatra zjarri të reja, arrestohet 43-vjeçari në Greqi

Një 43-vjeçar në Greqi ka rënë në prangat e policisë pasi ai shtirej si një zjarrfikës vullnetar që ndihmonte në shuarjen e flakëve. Në...

Moti/ E diela nis me kthjellime, por pasditja rezervon “surpriza”

Shqipëria mbetet në dominimin e kthjellimeve në pjesën më të madhe të territorit gjatë orëve të paradites. Ndërsa, sipas Meteoalb, mesdita dhe pasditja sjellin kalime...

Horoskopi ditor, 8 gusht 2021

Dashi Jo çdo ditë mund të jetë fantastike. Nesër nuk do të ketë shumë përparim në ndonjë nga projektet tuaja kjo për shkak të mungesës...

Lajme të tjera

Web TV