Dieta e menopauzës, ja 7 ushqimet që duhen shmangur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Menopauza është një tranzicion i natyrshëm në jetën e një gruaje. Menopauza është e lidhur me shumë simptoma të pakëndshme dhe mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të caktuara. Por dieta juaj mund të ketë një ndikim të madh zvogëlues në disa nga këto simptoma shëndetësore dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e tranzicionit.
Menopauza përshkruan periudhën në jetën e një gruaje kur ajo ndalon menstruacionet dhe nuk është më në gjendje të mbetet shtatzënë në mënyrë natyrale. Periudhat zakonisht fillojnë të bëhen më të rralla disa muaj para fillimit zyrtarisht të menopauzës.
Sidoqoftë, ndonjëherë ato mund të ndalen krejtësisht menjëherë. Menopauza është një pjesë e natyrshme e plakjes tek gratë dhe zakonisht fillon midis moshës 45 dhe 55 vjeç pasi nivelet e estrogjenit tek gratë bien. Në Mbretërinë e Bashkuar, mosha mesatare që një grua të arrijë menopauzën është 51.
Sidoqoftë, një në 100 gra përjeton menopauzën para moshës 40 vjeç – e cila është një gjendje e njohur si menopauza e parakohshme ose insuficienca e parakohshme e vezoreve. Simptomat e menopauzës mund të jenë dobësuese dhe ndikojnë ndjeshëm në jetën tuaj të përditshme.
Por disa ushqime mund të ndihmojnë në lehtësimin ose përkeqësimin e simptomave, veçanërisht në afshet e nxehta dhe pagjumësinë. Respektimi i një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar është zakonisht një ide e mirë. Por është veçanërisht e rëndësishme për gratë që janë afër ose sapo kanë kaluar menopauzën.
Ushqimi i mirë mund të bëjë një ndryshim të madh në mënyrën se si ndiheni në lidhje me simptomat e menopauzës si ndryshimet e humorit, afshet e nxehta dhe rraskapitjen, si dhe fryrjen dhe shtimin e mundshëm në peshë. Ushqimet më të mira për të ngrënë kur jeni grua në moshën e menopauzës përfshijnë drithërat, frutat dhe perimet e freskëta dhe proteina të ligëta.
Por cilat ushqime duhen shmangur gjatë menopauzës?

USHQIME TË PËRPUNUARA
Ushqimet e përpunuara janë zakonisht të larta në natrium dhe kanë shumë sheqerna të shtuar – ose të dyja. Ushqimet natyrale janë shumë më të mira për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe veçanërisht kur gratë po kalojnë menopauzën. Ushqimet e përpunuara rrisin shpejt sheqerin në gjak, gjë që mund të shkaktojë afshe të nxehta gjatë menopauzës – e njëjta gjë mund të thuhet për ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri.

Lexo edhe :  E paimagjinueshme por e vërtetë, bakteret mbijetojnë në kanalet e dushit

USHQIME PIKANTE
Ushqimet që janë të pasura me erëza mund të shkaktojnë djersitje, skuqje dhe simptoma të tjera të nxehtësisë sipas Institutit Kombëtar për Plakjen. Nëse vëreni se keni afshe më të nxehta pasi keni ngrënë ushqime pikante, duhet të përpiqeni t’i zvogëloni ose mos t’i konsumoni fare ato. Një studim i grave në menopauzë në Indi shoqëroi afshet e nxehta me marrjen e ushqimit pikant dhe nivelet e ankthit.

KAFEINA
Kafeina mund të ketë një ndikim të rëndësishëm tek gratë gjatë menopauzës. Ato që konsumojnë kafeinë kanë më shumë gjasa të kenë afshe të nxehta sesa ata që nuk e konsumojnë atë.

ALKOOLI
Alkooli është një element tjetër i cili është treguar se shkakton afshe të nxehta te gratë. Pirja e disa gotave verë në javë nuk ka të ngjarë të ketë një ndikim të rëndësishëm, por ato që pinë rregullisht më shumë se sa rekomandohet mund të vërejnë përkeqësimin e simptomave. Alkooli dhe kafeina gjithashtu ndërhyjnë në gjumë i cili mund të përkeqësojë afshet e nxehta, ankthin ose depresionin.

USHQIM I SHPEJTË
Ushqimi i shpejtë ofron lehtësi të madhe për shumë njerëz që kanë jetë të zënë. Këto lloje ushqimesh kanë tendencë të jenë më të yndyrshme dhe mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Gratë janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës pasi kalojnë menopauzën. Përveç kësaj, ushqimi i shpejtë tenton të promovojë shtimin në peshë i cili mund të përkeqësojë edhe simptomat e menopauzës.

MISH I YNDYRSHËM
Mishrat të cilat janë të pasura me yndyra të ngopura si proshuta, mund të ulin nivelet e serotoninës në trupin tuaj. Këto ushqime të yndyrshme mund të përkeqësojnë simptomat e menopauzës dhe në vend të kësaj ju duhet të kërkoni mish me më pak yndyrë.

KARBOHIDRATET E RAFINUARA
Karbohidratet e rafinuara si orizi i bardhë, makaronat dhe patatet janë të lidhura me rritjen e sheqerit në gjak dhe rritjen e rezistencës ndaj insulinës. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në afshe më të këqija dhe më të nxehta.

Burimi: express.co.uk

Të fundit

Turbinat e erës gjejnë një vend të ri, për të qenë më të efektshme

Turbinat e erës kanë gjetur një vend të ri: turbinat do të pluskojnë mbi ujë për të qenë më...

Sporti në zi/ Ndahet papritur nga jeta ish-futbollisti i njohur, dyshohet se…

Një lajm i trishtë ka ardhur nga Kroacia, me ndarjen nga jeta të ish-mbrojtësit 34-vjeçar, Ivan Çelikoviç. Ai së fundmi ishte pjesë e Konavljanin në...

SHBA e injoroi, Berisha: S’kam çfarë të them më…

Ish-kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur sot të ngarkuarit me punë të ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, i cili deklaroi se nuk...

Luhatjet e vazhdueshme të euros dhe dollarit, godasin eksportin e bimëve medicinale

Forcimi i monedhës vendase, leku nuk ka sjellë pasoja pozitive për eksportuesit të cilët i shesin mallrat e tyre me monedhën evropiane. Jo vetëm fasonët...

Masat ndaj të dyshuarve për Inceneratorin e Tiranës, sot seanca për 15 urdhër-arrestet

Ka nisur në Gjykatën e Posaçme masa ndaj të dyshuarve si të përfshirë në Inceneratorin e Tiranës, prej të cilëve janë ekzekutuar 12 masa. Kurse...

Lajme të tjera

Web TV