Rritet besimi në ekonomi/ Muaji korrik preku nivelin më të lartë në 4 vite për bizneset, për konsumatorët i pandryshueshëm

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Përshpejtimi i aktivitetit ekonomik në pjesën e parë të vitit ka rritur ndjeshëm besimin në ekonomi që në korrik preku nivelin më të lartë të katër viteve të fundit.

Sipas vrojtimit të Bankës së Shqipërisë treguesi ekonomike rezultoi në 110.4% muajin e kaluar, i ndikuar së tepërmi nga besimi i biznese që pa një rritje për të gjithë sektorët.

Vlerësimet e sipërmarrjeve që operojnë në sektorin e industrie janë përmirësuar ndjeshëm pasi presin rritje të kontratave porositëse, rritje të prodhimit dhe ecuri më të mirë të punësimit në vijim.

Më optimiste janë edhe bizneset e tregtisë dhe shërbimeve që paraqesin një situatë më pozitive lidhur me ecurinë aktuale të aktivitetit të tyre, me rritje të kërkesës, por jo kaq optimiste në drejtim të pritjeve për punësim në të ardhmen.

Trend në rritje ka ndjekur edhe treguesi i besimit në ndërtim, ndikuar kryesisht nga ecuria e mirë e porosive aktuale dhe aktiviteti ndërtues, ku pozitive paraqiten edhe vlerësimet për punëismin në këtë sektor.

Ndërsa besimi konsumator pas tre muaj në rritje, ka mbetur i pandryshuar në korrik sipas vrojtimit të bankës qendrore, duke bërë që niveli i tij të qëndrojë poshtë mesatares së vet afatgjatë.

Referuar vrojtimit, konsumatorët kanë përmirësuar vlerësimet e tyre lidhur me blerjet aktuale të mëdha si apartamente apo makina si dhe parashikimet për të ardhmen.

Megjithatë, paraqiten më pesimiste pritshmëritë për situatën e përgjithshme ekonomike dhe situatën e tyre financiare, ndikuar së tepërmi nga pasiguritë që lidhen me pandeminë Covid-19, ku ditët e fundit rastet janë rritur ndjeshëm, e bashkë me to edhe pikëpyetjet mbi atë çka na prêt në vjeshtë, nëse do të përballemi apo jo me kufizime të reja.


Të fundit

Rritet besimi në ekonomi/ Muaji korrik preku nivelin më të lartë në 4 vite për bizneset, për konsumatorët i pandryshueshëm

Përshpejtimi i aktivitetit ekonomik në pjesën e parë të vitit ka rritur ndjeshëm besimin në ekonomi që në korrik...

“Të q* robt”, je kartë e djegun”/ Historia tronditëse e shkodranes që u detyrua nga i fejuari të punojë si prostitutë

Mbas një lidhjeje të njohur edhe nga prindërit e saj , L… 30 vjeç vendosi që së bashku me të dashurin e saj të...

Largimi i Messit mund t’i kushtojë Barcelonës 137 milionë euro

Largimi i Leo Messit mund t’i kushtojë Barcelonës 137 milionë euro në vlerë të markës, sipas konsulencës së Brand Finance, që do të thoshte një...

Peleshi tregon si paraqitet situata e zjarreve: Është izoluar zjarri në malin e Tomorrit, një vatër e re është njoftuar në kufirin e Shqipërisë...

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi  ka bërë me dije se si paraqitet situata në vend si pasojë e zjarreve. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

The Guardian: Si gratë po dalin nga kampi i ferrit ‘Al Hol’! Martohen përmes telefonit, ‘bashkëshorti i ri’ paguan 15 mijë $ ushtarët kurd...

Gazeta prestigjioze britanike “The Guardian” i ka dedikuar një shkrim të gjatë mënyrës së nxjerrjes nga kampet e Sirisë të grave të cilat janë...

Lajme të tjera

Web TV