Provinca kineze “pushtohet” nga elefantët, evakuohen qindra mijëra banorë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më shumë se 150 mijë njerëz në Kinë janë evakuuar nga rruga për shkak të një tufë elefantësh emigrues.

Mediat e huaja bëjnë me dije se, autoritetet në provincën jugperëndimore Yunnan kishin frikë nga konflikti midis banorëve dhe 14 elefantëve aziatik, të cilët kanë qenë në lëvizje prej muajsh.

Më shumë se 25 mijë policë që përdorin automjete dhe dronë kanë monitoruara tufën. Kafshët e mbrojtura lanë një rezervë natyrore në Yunnan rreth 17 muaj më parë.

Që atëherë ata kanë qenë në vëmendje me një udhëtim të jashtëzakonshëm 500 kilometra, të cilët janë parë të enden nëpër fusha dhe qytete, duke ngrënë drithërat me vlerë miliona dollarë dhe duke dëmtuar ndërtesat.

Derisa tufa iu afrua vendbanimeve, njerëzit u zhvendosën përkohësisht për të parandaluar konfliktin, derisa banorët vendas u përpoqën të mbronin të korrat dhe shtëpitë e tyre.

Deri në qershor elefantët kishin arritur në periferi të kryeqytetit krahinor të Kunming. Përpjekjet për t’i larguar dhe për t’i kthyer përsëri në Rezervatin Natyror Mengyangzi fillimisht dështuan, por përfundimisht tufa u kthye dhe u nis për t’u kthyer në shtëpi.

Ëan Yong, i cili drejton ekipin që monitoron elefantët, tha në një konferencë shtypi të hënën se tufa kishte kaluar lumin Yuanjiang dhe po vazhdonte të drejtohej në jug. Gardhe elektrike dhe rrugë artificiale janë përdorur për të siguruar që kafshët të ndjekin rrugën e duhur.


Të fundit

Aksident tragjik në autostradën Durrës-Tiranë, vdesin dy vajza, plagoset rëndë shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur mëngjesin e sotëm, ku kanë humbur jetën dy vajza dhe është plagosur rëndë shoferi...

Do të ketë aksionere serbë në Portin e Durrësit? Alabbar: Kam disa partnerë nga…

Mohamed Alabbar ka mohuar akuzat se në kompaninë e tij, Eagle Hills që do të marrë përsipër ndërtimin e Portit të ri turistik të...

110-vjetori i Pavarësisë bën bashkë Shqipëri-Kosovë, mbahet sot mbledhja e dy kuvendeve

Me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë, sot në orën 10:00, në Kuvend do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës...

Endri Prifti e kishte ‘prashikuar’ muaj më parë/ Marsela Çibukaj fiton ‘Kënga Magjike’!

Marsela Çibukaj është fituesja e edicionit të 23-të të festivalit “Kënga Magjike” në Tv Klan. Pirro Çako i dorëzoi kupën triumfueses, e cila konkurroi...

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro, ç’po ndodh me monedhat e tjera

Dollari amerikan është blerë këtë të diel, 27 Nëntor, me 111.7 lekë dhe është shitur me 113 lekë sipas kursit të këmbimit, duke pësuar...

Lajme të tjera

Web TV