Vuçiç: Njohja e Kosovës nga Izraeli ishte zhgënjyese për Serbinë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se njohja e shtetësisë së Kosovës nga Izraeli ka qenë zhgënjyese për Serbinë.

Vuçiç ka thënë të martën (10 gusht) se gjatë bisedës telefonike me presidentin e ri të Izraelit, Isaac Herzog, ka shfaqur shpresën se, Serbia dhe udhëheqja e re izraelite do të përparojnë raportet dypalëshe.

“Presidenti Vuçiç ka shfaqur pritjen se presidenti Herzog dhe Izraeli do të vazhdojnë të mbështesin dialogun Beograd- Prishtinë, i cili për Serbinë është mënyra e vetme e zgjidhjes së çështjes së ndjeshme të Kosovës”, thuhet në komunikatën e presidencës serbe pas bisedës telefonike.

Kosova dhe Izraeli kanë vendosur marrëdhënie diplomatike më 1 shkurt 2021.

Njohja e ndërsjellë mes këtyre dy vendeve ishte pjesë e marrëveshjes për normalizimin ekonomik të arritur në Uashington të SHBA-së më 4 shtator 2020.

Marrëveshja e Uashingtonit, ishte nënshkruar asokohe nga kryeministri i atëhershëm i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në prani të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Marrëveshja gjithashtu parashihte që Kosova të hap ambasadën në Jerusalem ndërsa Serbia ta zhvendoste nga Tel Avivi në Jerusalem.

Kosova e ka hapur ambasadën e saj në Jerusalem, ndërsa Serbia ende nuk e ka zhvendosur të veten.

Sipas komunikatës, gjatë bisedës telefonike me presidentin e Izraelit, Vuçiç ka thënë se diskutimet do të kontribuojnë në një mirëkuptim më të madh mes dy vendeve.

“Ne e vlerësojmë si shumë të rëndësishme që Serbia dhe Izraeli, përmes bashkëpunimit, të kontribuojnë në zgjidhjen politike dhe paqësore të të gjitha mosmarrëveshjeve, konflikteve dhe çështjeve të hapura”, ka thënë Vuçiç.

Siç thuhet, Izraeli është një nga investitorët më të rëndësishëm në Serbi, dhe këto investime përfshijnë fushën e transportit dhe atë të pasurive të paluajtshme.

Lexo edhe :  Ambasadorja e SHBA: Rama e Basha të bëjnë kompromis për të ardhmen e vendit

Të dy presidentët, sipas njoftimit, deklaruan se ka hapësirë për të zgjeruar bashkëpunimin përfshirë rritjen e nivelit të tregtisë, dhe se hapja e zyrës përfaqësuese të Odës Ekonomike Serbe në Izrael i ka dhënë shtysë këtij qëllimi./REL

 


Të fundit

Fjalët e së ësmës e lënduan kur ishte fëmijë/ Quentin Tarantino e betua mos ti japë asnjë qindarkë nga pasuria e tij “marramëndëse”

Quentin Tarantino ka zbuluar se nuk e mbështet nënën e tij financiarisht pasi ka bërë një betim që fëmijë....

Vuçiç: Njohja e Kosovës nga Izraeli ishte zhgënjyese për Serbinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se njohja e shtetësisë së Kosovës nga Izraeli ka qenë zhgënjyese për Serbinë. Vuçiç ka thënë të martën...

Messi mbërrin në Paris, “tërbohen” tifozët jashtë aeroportit (Video)

Lionel Messi mbërrin në Paris dhe tashmë pritet vetëm zyrtarizmi nga ana e klubit të PSG për kontratën dyvjeçare me opsion rinovimi edhe për...

Zjarret në vend/ Kim takim me ministrin Peleshi dhe krerët e emergjencave civile

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Yuri Kim, ka zhvilluar një takim në Pashaliman, së bashku me ekspertët e USAID dhe Emergjencës së...

Rama: “Ballkani i Hapur” është jo vetëm e ardhmja për prosperitetin e kombit, por edhe një mundësi drejt njohjes së Kosovës nga Serbia

Kryeministri Edi Rama përmes një shkrimi në Facebook ka analizuar sipas tij situatën e diskutimeve në Kosovë e Shqipëri për shqiptarët në Ballkan.Ai iu...

Lajme të tjera

Web TV