Zjarret në Itali u marrin jetën 5 personave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pesë persona kanë humbur jetën si pasojë e zjarreve që kanë shpërthyer në disa zona të Italisë. Trupi i pajetë i një 77 vjeçari është gjetur në fshatin Groteria në Kalabri. Shtëpia e fermës dhe stallat e tij u shkatërruan plotësisht nga flakët.

Trupi i një fermeri 79-vjeçar, zhdukja e të cilit u raportua nga të afërmit e tij në orët e para të ditës së sotme, u gjet i djegur në fshatin Kardato.

Një fermer 30-vjeçar gjithashtu vdiq në Paterno, në Sicili, pasi po përpiqej që të shuante flakët, po automjeti me të cilin ai po udhëtonte u përmbys.

Në Kalabri, frontet e reja të zjarrit iu shtuan malit Aspromonte, por edhe bregdetit të rajonit Jon, ku rreth njëqind banorë u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre. Autoritetet lokale, përveç ndihmës së Shërbimit të Mbrojtjes Civile dhe zjarrfikësve, tani po bëjnë thirrje për mobilizimin e ushtrisë.

Në Sicili, u vendos që të evakuohen lagjet e vendosura në zonën më të madhe të qytetit të Enna, ndërsa kanadezët po luftojnë kundër flakës së zjarrtë dhe në malet Nebrodi.

Në Sardenjë, temperaturat e larta dhe erërat e forta kontribuan në shpërthimin e zjarreve në zonën e Nuoro, ndërsa shumë turistë vendosën të largohen nga ishulli.


Të fundit

Zjarret në Itali u marrin jetën 5 personave

Pesë persona kanë humbur jetën si pasojë e zjarreve që kanë shpërthyer në disa zona të Italisë. Trupi i...

Italia thyen rekordin evropian, temperatura shënoi sot 48.8 gradë Celsius

Në Itali është regjistruar sot temperatura më e lartë e nxehtësisë ne Evropë. Sot termometri ka shënuar 48.8 gradë pranë Sirakuzës në Floridia në...

I mbijetoi Aushvicit/ 97-vjeçarja i tregon botës çfarë ndodhi në kampin e “ferrit”

Një 97 vjeçare e mbijetuar e kampit të përqendrimit në Aushvic dhe tani një yll i TikTok. Mediat e huaja bëjnë me dije se e moshuara...

Kylie Jenner u bë 24 vjeç, ja si dukej fytyra dhe trupi i miliarderes pak vite më parë

Kylie Jenner mbushi 24-vjeç ditën e djeshme, me miliarderen e kozmetikës që e mbushi Instagram-in me disa foto seksi me një fustan jeshil. Motra e...

Visar Zhiti: Janë zbukuruar plehrat në atdheun tim

Nga Liviu Antonesei shkrimtar dhe akademik rumun  Liviu Antonesei  Sa shumë e duan shqiptarët letërinë e tyre në të gjithë botën, shkruan, shkrimtari dhe akademiku rumun...

Lajme të tjera

Web TV